BUDIMPEŠTA, Mađarska centralna banka saopštila je da bi Budimpešta trebala razmotriti mogućnost uvođenje strožih kapitalnih zahtjeva za zajmove u inostranoj valuti ako banke to ne učine samoinicijativno.
Mađarski viceguverner Ferenc Karvalits juče je u Beču na samitu o ulaganjima u istočnoj Evropi u organizaciji novinske agencije Reuters kazao kako je mađarska centralna banka već nagovijestila da bi regulator za finansijska tržišta PSZAF trebao uvjeriti banke da same ograniče plasman kredita u inostranim valutama. “Centralna banka i finansijski regulator objavili su da ćemo, ako banke same ne uvedu nužne promjene ili se one pokažu nedostatnima, razmotriti mogućnost izravne regulacije”, kazao je Karvalits.
“Nameće se zaključak da su zajmovi u inostranoj valuti jedan od glavnih uzroka problema u regiji. Točno je da oni čine veliki dio rizika koji ugrožava stabilnost finansijskog sastava”, dodao je. Isto je stajalište na Reutersovom samitu u ponedjeljak iznio guverner austrijske centralne banke Ewald Nowotny, utvrdivši da takvim zajmovima nije mjesto u finansiranju lične potrošnje.
Najveća mađarska banka OTP tvrdi pak da, sve dok Mađarska hvata korak sa zapadnom Evropom i ide u smjeru priključenja evrozoni, pozajmice u evrima, čak i kada su zajmoprimci građani, nije pogrešno. “Sve dok postoji velika razlika u kamatama na zajmove u forintama i evrima, nema nimalo smisla da klijenti uzimaju zajmove u forintama”, kazao je novi financijski direktor te banke Laszlo Bencsik u jučerašnjem obraćanju samitu.
Pozajmice u konvertibilnim inostranim valutama omogućile su građanima u zemljama poput Poljske, Mađarske i baltičkih država da izbjegnu visoke kamatne stope na snazi u matičnim zemljama. Takvi su krediti ujedno bili glavni motor opšteg rasta kreditnih plasmana nakon pristupa tih zemalja Evropskoj uniji. Istovremeno, takve pozajmice izlažu dužnike riziku snažnog rasta mjesečnih rata u slučaju pada vrijednosti lokalnih valuta, što pak banke izlaže pojačanom riziku od rasta nenaplativih potraživanja. Poslovni.hr
Komentariši