BUDIMPEŠTA – Iako je bilo moguće kratkoročno nadomjestiti blokirane isporuke nafte Lukoila Mađarskoj i Slovačkoj zbog ukrajinskih sankcija, to za sobom povlači ozbiljne kreditne rizike za dvije rafinerije kojima upravlja MOL.
“Ovo ugrožava snabdijevanja energijom dvije zemlje koje „mogu biti značajno pogođene u srednjem roku“, navodi Fitch Ratings u analizi, a prenosi SeeBiz.
Fitch ipak napominje kako ovo ne predstavlja događaj od uticaja na kreditni rejting MOL-a ili za dvije zemlje, već samo pokriva procjenu situacije koja je izbila poslednjih dana i skreće pažnju na kreditni rejting i rizike snabdijevanja energijom koji proizlaze iz poslovanja dvije MOL-ove rafinerije.
Slovačka je, kako je ocijenjeno u analizi, izloženija rizicima od Mađarske zbog uslova koji proizlaze iz položaja i kapaciteta naftovoda.
Sa druge strane, ako bi se obustavila isporuka ruske nafte u obe zemlje, efikasnost poslovanja rafinerija MOL Grupe u Bratislavi i Száhahalombatti bi se smanjio, jer bi proizvodnja proizvoda od sirove nafte neruskog porijekla bila manja.
Za razliku od Lukoila, drugi ruski dobavljači, poput Rosnefta i Tatnefta, mogu da nastave isporuke preko Ukrajine u Mađarsku i Slovačku preko Družbe II, ali, kako ističe Fitch u analizi, nije jasno hoće li ukrajinske vlasti uvesti dodatne sankcije protiv ovih kompanija.
Analiza pokazuje da su mađarske i slovačke rafinerije kojima upravlja MOL u maj ove godine preradile oko 65-70 odsto ruske sirove nafte, što je udio koji MOL planira da smanji na 50 do 55 odsto do kraja godine uz pomoć transformacija koje se odvijaju u rafinerijama, a 2026. planira da potpuno zamijeni rusku naftu energentom iz drugih izvora.
Komentariši