BANJALUKA, Analiza korupcije u javnim nabavkama u zdravstvenim institucijama u BiH, koju je provela nevladina organizacija “Tender” iz Banjaluke, pokazala je da postoji veliki prostor za mahinacije i zloupotrebe na koruptivnim osnovama.
Utvrđeno je da najveći prostor za zloupotrebe predstavlja neblagovrmeno planiranje javnih nabavki, nejasnoća tenderske dokumentacije kada su u pitanju karakteristike robe, nabavljanje medicinske opreme i lijekova uglavnom putem konkurentnog zahtjeva i to često bez prethodne objave, rečeno je danas na konferenciji za novinare Udruženja građana “Tender”.
Projekt koordinator Udruženja “Tender” Igor Vukajlović pojasnio je da je analiza provedena od januara do juna ove godine u pet ugovornih organa – Kliničkom centru Banjaluka, Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, Zavodu zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, Fondu zdravstvenog osiguranja RS i Zvoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH.
Prema njegovim riječima, podaci su dobijeni od Agencije za javne nabavke, tri ugovorna organa i “Službenog glasnika” BiH.
Vukajlović je istakao da klinički centri Banjaluka i Sarajevo odbijaju da nevladinim organizacijama i Agenciji za javne nabavke BiH dostave podatke o provedenim javnim nabavkama i onemogućavaju provođenje monitoringa nad realizacijom potpisanih ugovora.
“U analiziranom periodu Klinički centar Banjaluka oglasio je 56 javnih nabavki, 32 su poništene, od čega su se čak 22 odnosile na konkurentske zahtjeve bez obavještenja, što najbolje govori o prisutnim slabostima i anarhičnosti u provođenjima javnih nabavki”, kaže Vukajlović.
Prema njegovim riječima, u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu za pet mjeseci, putem direktnog sporazuma, provedeno je 279 nabavki i za to potrošeno oko 400.000 KM, što ukazuje da se ne vrši redovno i adekvatno planiranje javnih nabavki, jer se nabavljenje robe direktnim sporazumom koriste kontinuirano u svakodnevnom radu.
“Interesantno da je Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH od pet obavještenja o javnim nabavkama poništio čak tri, a od 20 potpisanih ugovora samo jedan je dodijeljen preduzeću iz RS”, kaže Vukajlović.
Generalni sekretar Udruženja “Tender” Željko Grujić rekao je da je od početka primjene jedinstvenog Zakona o javnim nabavkama u BiH, Udruženje “Tender” identifikovalo manjkavost, nedostatke i brojne slabosti pojedinih zakonskih odredbi, koje omogućuju brojne zloupotrebe na relaciji ugovorni organ – ponuđač putem unaprijed dogovorenih dilova”.
“Procjenjuje se da manjkavost zakonskih odredbi BiH košta do 300 miliona KM”, istakao je Grujić.
On je podsjetio da je Udruženje “Tender”, kao nevladina organizacija, registrovano 2007. godine, da ima Upravni i Nadzorni odbor i 59 članova, od kojih su 47 direktori ili vlasnici privatnih preduzeća sa prostora cijele BiH, koji redovno učestvuju na tenderima za javne nabavke roba i vršenje usluga.