BEOGRAD, Od susjednih zemalja Makednoija bi mogla biti najbolji uzor Srbiji kako poboljšati energetsku efikasnost, jer tamo je u posljednjih desetak godina napravljeno više cjevovoda i dalekovoda i uvedena obaveza grijanja prostorija sa dva energetnta, pa ih nije pogodila ni nedavna gasna kriza u Evropi, izjavio je ekonomista Aleksandar Kovačević na predstavljanju petog broja časopisa “Evropske sveske” Evropskog pokreta u Srbije.
Tema ovog broja dvomjesečnog časopisa je “Energetska bezbjednost Srbije i zapadnog Balkana”, a Evropski pokret u Srbiji i njegov Forum za međunarodne odnose organizovali su danas u Beogradu javnu debatu na ovu temu.
Kovačević je naglasio da bi Srbija po svojoj produktivnosti mogla da grije prosječno najviše 15 kvadratnih metara prostora po stanovniku, a da ustvari grije oko 60 kvadratnih metara i da sve to mnogo košta i to sve kroz poreze, akcize i na druge načine.
Prema njegovim riječima, u takvoj situaciji izgradnja podzemnih skladišta gasa je luksuz i da onda svakog januara industrijska proivodnja drastično pada, jer se raspoloživa energija neracionalno troši na zagrijavanje prostorija pa je nema za proizvodlju.
Kovačević je autor teksta u ovom broju “Evropskih sveski” u kome navodi da Srbija koristi energiju neobično loše i da njena količina koja bi u Evropi proizvela 1.000 evra nacionalog proizvoda u Srbiji bi to bilo tek 300 evra.
On kao primjer navodi da bi gradske toplane poput Beogradskih elektrana mogle da mnogo racionalnije iskoriste energiju tople vode u radijatorima proizvodnjom električne energije što bi tri puta povećalo energetsku efikasnost.
Predsjednk Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji Milan Simurdić upozorio je da energija postaje sastavni dio života, dio održivog razvoja, i da se može staviti znak jednakosti između energetske, ekonomske i nacionalne bezbjednosti.
On je dodao da je Srbija ove godine imala pravi šok zbog krize sa gasom u EU, jer uvozi 90 odsto gasa, a da je energetska pa i ekonomska kriza u svijetu počela još prošle godine kada je barel nafte koštao 159 dolara.
Simurdić je podsjetio da je Srbija potpisala Atinski sporazum o energetskoj stabilnosti i time preuzela ulogu stabilnog energetskog subjekta u EU, te da je veoma zainteresovana za izgradnju oba planirana gasovoda koja bi trebalo da idu preko njene teritorije.
Profesor na beogradskom Megatrend univerztitetu Dragoljub Todić ocijenio je da nije moguće govoriti o energetskoj bezbjednosti bez potpune usaglašenosti domaćih zakona sa evropskim zakonima.