BIJELJINA, Mala i srednja preduzeća čine 99,6 odsto ukupne privrede u Republici Srpskoj (RS) i pune oko 70 odsto republičkog budžeta, zbog čega se treba i fokusirati na njihov razvoj, rekao je danas u Bijeljini direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Slobodan Marković.
On je na javnoj raspravi o Nacrtu strategije razvoja malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u Srpskoj za period od 2011. do 2013. godine istakao da je i evropska strategija u posljednjih 20 godina isključivo usmjerena ka razvoju ove kategorije preduzeća.
Marković je dodao da nova strategija obuhvata ono što nije urađeno prethodno za period 2006/2010. godinu, a čijom su primjenom veoma zadovoljni.
“Nova Strategija predviđa ono što treba da uradimo da bi osposobili i povećali konkurentnost ovih preduzeća, kao i finalizaciju instrumenata i alata koji postoje u Srpskoj na usluzi malim i srednjim preduzećima – Investiciono-razvojna banka, Garantni fond, i ostale infrastrukture tipa inkubatori, trening centri, lokalne razvojne agenije, republičke agencije i naravno programi podsticaja koji postoje u raznim ministarstvima”, naveo je Marković.
On je rekao da u Srpskoj postoji oko 48 000 pravnih subjekata u realnom sektoru, od čega je 27 000 preduzetničkih radnji a ostalo su pravna lica, odnosno preduzeća.
“Malo smo ispod prosjeka u odnosu na EU po broju preduzeća na 1 000 stanovnika, ali smo značajno ispod prosjeka po prosječnom broju zaposlenih u tim preduzećima i na tome moramo raditi da povećamo broj zaposlenih u tim preduzećima i da ih pomaknemo iz kategorije mikro ka malim i iz malih ka srednjim”, rekao je Marković.
Pomoćnik ministra idustrije, energetike i rudarstva RS Milan Cvijić izjavio je da su u okviru Evropske povelje za mala i srednja preduzeća razvijane infrastruktura i strategije koje će raditi na ovoj kategoriji preduzeća.
“Ova strategija se naslanja na strategiju lokalne samouprave i mnoge druge koje je Vlada RS usvojila, kao što je strategija povećanja izvoza i privlačenja stranih investicija”, naveo je Cvijić.
On je dodao da je neophodno realizovati nekoliko strateških ciljeva kako bi se ostvarila konkurentnost u regionu i kako bi bili vodeći u BiH iz oblasti malih i srednjih preduzeća, kao što je izgradnja opština i njihovo privlačenje stranih investicija te izgradnja infrastrukture koja bi za to bila pogodna, zatim razvoj poslovnih zona i udruživanje u klastere koji poboljšavaju konkurentnost i drugi ciljevi.
Javnu raspravu o Nacrtu strategije razvoja malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u RS za period 2011/ 2013. godine organizovalo je Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva u saradnji sa Republičkom agencijom za razvoj malih i srednjih preduzeća i Privrednom komorom RS.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
super. nedostaje samo podatak koliki relativni promet ostvare mala i srednja preduzeca u RS da bi imali kompletniju sliku, osim ovog ociglednog navlacenja vode na svoj mlin.
niko ne pomenu kapital kao značajan problem MSP, a i za to ima lijeka