BEOGRAD, Čekovi i dozvoljeni minus i dalje ne izlaze iz mode kada je u pitanju krpljenje kućnog budžeta. Prvi i 15. u mjesecu se sastavljaju kupovinom, prije svega, hrane na odloženo, dok se računi i ostale obaveze namiruju iz pozajmice po tekućem računu. Na poček i do godinu dana takođe se kupuje i druga roba, plaća školovanje ili ljetovanje.
Trgovine nude građanima robu na odloženo plaćanje čekovima i do 180 dana. Korišćenje čekova je besplatno, pa ih stanovništvo najviše i koristi. Banke ih, međutim, upravo zbog gotovo nikakve zarade izdaju na kašičicu. S druge strane, dozvoljeni minus, iako najskuplji vid kredita, sa kamatom od 2,5 do 2,75 odsto mjesečno, koristi sve više građana. Prema podacima Kreditnog biroa, iznos pozajmice po tekućem računu prošlog mjeseca je porastao na 36,37 milijardi dinara.
S obzirom na to da je maksimalni iznos po čeku 5.000 dinara, banke obično daju onoliko čekova koliko građanin ima raspoloživih sredstava na računu. Da bi koristio dozvoljeni minus, mora da prima platu kod određene banke i da ima otvoren tekući račun. Iznos pozajmice zavisi od visine primanja. Ukoliko klijent ne izmiri obaveze po dozvoljenom minusu poslije njegovog isteka, a to je najčešće godinu dana, banka ukida ovu pogodnost. Da bi ponovo mogao da koristi pozajmicu potrebno je da prođe godinu dana.
Da bi korisnik tekućeg računa dobio čekove mora da ima novca na računu ili odobren dozvoljen minus. Oni koji su ušli u „crveno“ trošeći i više od dozvoljenog minusa ne mogu da se nadaju čekovima. Neke banke, da bi odobrile čekove, provjeravaju uplate na tekući račun klijenta u prethodna tri mjeseca, broj nerealizovanih čekova, kao i da li koristi kreditne kartice.
Crta umjesto keša
Prema podacima trgovaca, čekovi na odloženo plaćanje u prosjeku u ukupnom prometu učestvuju oko 20 odsto. Još ima kupovine i „na crtu“, pogotovo u malim prodavnicama na ćošku, gdje se svakog jutra pazare hljeb, mlijeko i osnovne namirnice. Trgovcu se ostavi ček i kada ukupna suma duga dostigne 5.000 dinara, on ga tek tada naplaćuje. Novosti
Komentariši