BEOGRAD, Banke u Srbiji ne prihvataju procjenu Poreske uprave da građani iako prilikom dobijanja stambenog kredita plaćaju do 100 evra procjenu vrijednosti nekretnine koja ide pod hipoteku, a onda im se ova obaveza nameće svake treće godine.
Korisnici stambenih kredita u Srbiji su ponovo izloženi troškovima na koje nisu računali u vrijeme kada su se zaduživali. Oni kojima je od posljednje procjene vrijednosti založene nekretnine prošlo tri godine, od banaka su dobili obavještenje da u najkraćem roku dostave poresko rješenje ili novu procjenu vrijednosti nekretnine, koja inače košta od 50 do 100 evra.
Problem je što pojedine banke ne prihvataju procjenu Poreske uprave (čiji je posao da utvrđuju vrijednost nekretnina, jer na osnovu toga razrezuje porez) nego isključivo izvještaj privatnih procjenitelja i to onih sa kojima banke sarađuju.
Narodna banka je 2008. godine propisala obavezu bankama da jednom u tri godine ažuriraju podatke o vrijednosti nekretnina pod hipotekom. U slučaju da to ne urade NBS zahtjeva da se ti krediti za koje nema nove procjene kvalifikuju kao rizični, zbog čega banke moraju da izdvoje veća sredstva za obezbjeđenje kredita.
Pošto NBS nije precizirala ko snosi troškove ponovne procjene hipoteke, pojedinim bankama je to bilo dovoljno da ovaj namet prebace na teret korisnika kredita.
– Dostavila sam poresko rešenje mojoj banci, međutim rekli su mi da je prema tim podacima došlo do smanjenja vrednosti nekretnine i da moram da platim novu procenu koja, prema njihovim rečima košta 35 evra. Ponudili su mi listu procenitelja sa kojima sarađuju i objasnili da ukoliko ja to ne učinim, da će ih banka angažovati umesto mene i skinuti taj iznos sa mog računa – kaže čitateljka kojoj je prije tri godite rješenje Poreske uprave Srbije prihvaćeno bez ikakvog uslovljavanja. Politika online