BEOGRAD, Predstavnici Unije proizvođača malina Srbije otputovaće uskoro u Brisel kako bi u Evropskoj komisiji izložili svoje probleme u vezi sa prodajom tog voća zbog kojih više dana protestuju, izjavio je sinoć generalni sekretar tog udruženja Aleksandar Mitrović.
“Potvrđeno je iz Evropske komisije da će nas primiti, ali još nemam tačnu informaciju kada”, rekao je Mitrović agenciji Beta i istakao da će malinari pitati predstavnike Komisije da li evropskom tržištu treba Proizvođači malina protestuju od 11. septembra zahtjevajući da sadašnja otkupna cijena od 85 do 95 dinara po kilogramu bude povećana na 100 dinara, i da subvencije za izvoz budu 26 dinara. Ministarstvo poljoprivrede je odbacilo zahtjev malinara za subvencijama navodeći da je on nerealan i da za njega nema novca.
Malinari iz Zlatiborskog i Moravičkog okruga izjavili su da ne odustaju od protesta započetih prošle subote zbog nezadovoljstva otkupnom cijenom, zaključeno je na Skupštini proizvođača maline i drugog jagodičastog voća održanoj u Požegi.
Predsjednik Skupštine Miodrag Bogdanović izjavio je za Tanjug da će mirni protesti biti nastavljeni sve dok delegaciju malinara ne prime premijer Mirko Cvetković, ministar poljoprivrede Dušan Petrović, ili potpredsjednik vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
“Nastavljamo naš protest okupljanjima u sjedištima svih osam opština. Pošto nas je policija spriječila da blokiramo prugu Beograd-Bar, odustali smo privremeno i od ostalih blokada, jer ne želimo da izazivamo sukobe, ali smo spremni i za neke druge vrste protesta o kojima za sada ne želimo da govorimo”, kazao je Bogdanović.
“Naši zahtjevi su jasni i opravdani, jedinstvena otkupna cijena od 100 dinara, stimulacija države od 26 dinara i uspostavljanje odgovarajućeg odnosa prema malini kao strateškom proizvodu”, zaključio je Bogdanović.
Policija je spriječila najavljenu blokadu pruge Beograd-Bar kod Požege.
Milovanović: Krediti za hladnjače od 478 miliona dinara
Pomoćnik ministra poljoprivrede i trgovine Miloš Milovanović izjavio je juče da je Fond za razvoj, u skladu sa dogovorom vlasnika hladanjača i proizvođača malina iz avgusta, odobrio kredite za hladnjače u vrijednosti 478 miliona dinara, da bi se tim sredstvima cijena maline uvećala, u odnosu na tržišnu, za deset dinara po kilogramu.
“Ovo je dogovor koji je postignut u Arilju početkom avgusta i apsolutno je primjenljiv na teritoriji cijele zemlje”, rekao je Milovanović za Tanjug, uz napomenu da su sada na potezu hladnjačari.
“Mi očekujemo da vlasnici hladnjača sada izmire svoje obaveze prema poljoprivrednim proizvođačima i isplate za preuzete maline cijenu za deset dinara veću od prethodno utvrđene”, precizirao je Milovanović.
On je rekao da je to rješenje “na raspolaganju svima” i da Ministarstrvo poljoprivrede i trgovine ima pozdane informacije da će uz osam zahtjeva za kredite koji su već podnijeti Fondu za razvoj i druge hladanjače ući u takav finansijski sporazum i tako biti u mogućnosti da plate višu cijenu za malinu iz ovogodišnjeg roda.
“Još jednom zbog toga apelujemo na poljoprivredne proizvođače da se raziđu i nastave sa svojim redovnim poslovima”, rekao je pomoćnik ministra poljoprivrede i trgovine. Tanjug