SARAJEVO, Dosadašnja kontrola trgovaca, mlinara i pekara pokazala je da se poštuje odluka Vlade FBiH o zamrzavanju zarada na hljebu, brašnu, ulju i šećeru, a ova neefikasna mjera zaštite građana, koja nije dovela do sniženja cijena ni za pet feninga, za sada će biti jedina.
U Tržišnoj inspekciji FBiH kažu da kontrola još traje pošto je nedavno objavljena dopunjena odluka Vlade FBiH kojom je greška iz prethodne odluke ispravljena pa se zamrzavanje marži (zarada) sada odnosi i na fizička lica, a ne samo na firme.
“Ovo što je do sada kontrolisano nije pokazalo da nije ispoštovana odluka Vlade. Kada su u pitanju cijene, one su ostale iste. Nije došlo do sniženja ni povećanja. Međutim, trgovci nikada i nisu koristili maksimalnu maržu. Čak su bile upola manje od propisanih”, napomenuli su u Tržišnoj inspekciji FBiH.
Ekonomisti i potrošači ističu da se unaprijed znalo da mjera Vlade FBiH neće imati efekta i bila je samo marketinški trik da se prikaže da Vlada nešto radi, te da su druge, efikasne mjere koje je imala na raspolaganju zahtijevale razmišljanje i stručnost.
Podsjećaju da odluka, kojom trgovci i pekari zamrzavaju svoje zarade na iznos koji su primjenjivali 1. januara, ne znači zamrzavanje cijena proizvoda, pa je svaki rast cijena sirovina, i uz tu maržu, mogao dovesti do poskupljenja proizvoda.
Vladina odluka uslijedila je zbog poskupljenja osnovnih životnih namirnica koje je ocijenila neopravdanim, te nakon što su inspekcije u januaru utvrdile da je maržu u FBiH prekoračilo svega pedesetak trgovaca i pekara, kojima je izrekla kazne od 147.000 KM. Inspekcija je konstatovala da poskupljenja nisu posljedica povećanja marže, već nabavne cijene pšenice i kalkulativne cijene proizvođača hljeba.
Ekonomski analitičar Igor Gavran rekao je da je Vlada samo dala dodatan posao inspektorima, a sada čeka da padnu cijene pšenice na berzi pa da prikaže da je stanje stabilizovano njenom zaslugom.
“Kada bi bilo pameti i spremnosti, Vlada u rebalansu budžeta može obezbijediti novac da se napune robne rezerve i smanjiti opterećenja privredi”, dodaje Gavran.
U Ministarstvu trgovine FBiH kažu da su očekivali pad cijena bar za pet feninga, a da do toga, prema podacima koje dobijaju, nije došlo.
“Tek pristižu podaci za mart, kada je počela primjena Vladine odluke, ali prema onome što smo do sada dobili, ne vidi se da je došlo do pojeftinjenja. Za sada se ne razmišlja o novim mjerama. Dolazi do snižavanja cijena pšenice na svjetskoj berzi pa treba vidjeti šta će biti”, dodala je Lela Glibo iz ovog ministarstva.
Gordana Bulić, predsjednica Upravnog odbora Saveza udruženja potrošača BiH, ističe da potrošač ništa nije dobio time što su inspekcije u januaru našla neke firme koje su prekoračile marže.
“Veći efekat bi bio da je Vlada vratila cijene osnovnih životnih namirnica. Za to su imali zakonsku mogućnost, ali Vlada nije imala novca iza sebe da proizvođačima namiri štetu ako se ispostavi da nije u pravu kada je na sav glas govorila da su poskupljenja neopravdana”, rekla je Bulićeva.
Ranije su industrijski proizvođači hljeba u FBiH procijenili da će hljeb primjenom Vladine odluke pojeftiniti za pet feninga, nakon što je poskupio sa 0,95 KM na 1,10 KM, a potom na 1,30 KM. Brašno je poskupjelo za 127 posto, a šećer i ulje za godinu skoro sto posto. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pretpostavljam da je svima jasno da je i u RS tako, čisto marketinški potez UREDBA O SMANJENJU MARŽI SA 10 NA 8%, haha, ekonomista Džombić. Ja im skidam kapu, ne mogu se sjetiti ko je pisao scenario za “Belu lađu”, ali ovi naši su jači od Šojića. Na stranu činjenica da je taj potez protivustavan, da je dodatni teret trgovcima za očuvanje likvidnosti, naročito u periodu dok zahvaćena roba poskupljuje. Sve bi bilo drugačije da postoje propisi koji bi tačno odredili kada Vlada može intervenisati i koji su sve postupci koje mora izvršiti. Tu bi se prvo išlo sa puštanjem robnih rezervi u promet, pa ograničavanjem marži na sirovine i energente (gorivo, struja i plin), a zadnji potez bi bio ovaj koji realno i nema nikakvog uticaja više, bar ne u RS, FBIH sa maržama po 20% na neke od osnovnih životnih namirnica, kada ograniči na 10% ima efekat, ali ne i u RS gdje su već sve ograničene na 10% od ranije. Kada nekako otjeramo aktuelnu vlast, možda će ovi što dođu imati čistije ruke, pa će moći sprovesti Vladinu strategiju o korupciji i kriminalu, tada će i naftni lobi doći u poziciju da mu se ograniče marže, ali biće i manje opterećenje Budžeta, pa će biti nešto novca, ako, naravno, nešto od privrede bude još poslovalo!