BEOGRAD, Prvi sekretar u ambasadi Italije u Srbiji Marko Leone izjavio je u nedjelju da investicija italijanskog Ferera u lješnike ima sličnosti sa investicijom Fijata u autoindustriju, jer će obe kompanije, pored direktnog ulaganja, u posao uključiti i zainteresovane saradnike iz Srbije.
“Sličnost dva investitora u tom smislu postoji, jer ni Fijat nije samo velika investicija, već mnogi kooperanti rade za Fijat. Isto tako i Ferero, oni će gajiti lješnike u Srbiji, ali će ih, takođe, i kupovati od lokalnih proizvođača, a ujedno će im i pomoći da ih bolje gaje”, rekao je Leone u izjavi Tanjugu, On je istakao da je Fijat najveća pojedinačna italijanska investicija u Srbiji, koja zapošljava najviše ljudi i koja je najveći srpski izvoznik.
Prema njegovim riječima, italijanski Ferero će srpskim farmerima rado pomoći da i sami proizvode lješnike, koje će ta kompanija kasnije otkupiti.
“Oni će im, recimo, dati i zasade, a pružiće im i savjetodavnu pomoć kako da gaje lješnik na pravi način”, rekao je Leone.
Leone je rekao da su odnosi dvije zemlje tradicionalno jaki i sve su jači, a u posljednje dvije godine Italija je postala prvi investitor i spoljnotrgovinski partner, te mnogo novih kompanija dolazi i investira.
Prema njegovim riječima, dva glavna razloga zašto Italijani investiraju u Srbiji jesu to što je Srbija strateški dobro locirana i što ima kvalitetne radnike sa dobrim nivoom obrazovanja.
Zato, navodi Leone, može da se očekuje još bolja saradnja, a sektori u kojima vidi taj prostor su, pored agro sektora i industrije hrane, takođe i tretman voda, uklanjanje otpada.
“Italijanski Gruppo Zilio, na primjer, investira u Zrenjaninu, gdje će se baviti prečišćavanjem vode”, navodi on.
Prema njegovim riječima, važne italijanske investicije su vezane za tekstilnu industriju, a tu su kompanije poput Benetona, Kalcedonie, Golden Lejdi, Pompeje, Geoksa.
“U Srbiji posluje i kompanija Prodžeti koja pripada italijanskoj porodici, a proizvodi cipele za važne modne gigante u Italiji, kao što su Prada ili Guči”, rekao je Leone Tanjugu.
On je podsjetio da Italija dosta ulaže i u finansijski sektor, tako da gotovo polovinu tržišta osiguranja drže italijanski Đenerali i DDOR, dok su prva i treća banka u Srbiji, Inteza i Unikredit, takođe, italijanske investicije.
Govoreći o poslovnoj klimi u Srbiji, Leone je rekao da ima mnogo stvari koje bi trebalo popraviti, ali i da je istovremeno Vlada dokazala da mnogo radi na popravljanju okruženja.
“Mnogo toga bi još trebalo da se uradi, ali istovremeno, već je mnogo i urađeno da bi se popravila poslovna klima. Tokom nedavnih posjeta važnih međunarodnih faktora, svi su pohvalili rad vlade”, rekao je Leone.
Sagovornik Tanjuga je podsjetio da je važna vijest za obe zemlje bilo i nedavno otvaranje kancelarije Regije Friuli Venecija Đulija u Beogradu.
“To je za nas bila važna i pozitivna vijest, jer ta oblast tradicionalno predstavlja tačku kontakta između Srbije i Italije, što će dalje da poboljša ne samo odnose ove regije i Srbije, već i ukupne odnose dvije zemlje”, rekao je Leone.
Prema njegovim riječima, to je posljednji u nizu koraka koje je preduzeo taj region na čelu sa predsjednicom Deborom Seracijani u posljednjih godinu dana.
“Ona je bila u Beogradu prije godinu dana i potpisala je memorandum o razumijevanju. Tako je počela da jača saradnju između tog regiona i Srbije”, rekao je Leoni i dodao da je u decembru 2014. organizovana i izložba jednog od najvećih evropskih slikara 18. vijeka, Italijana Đovanija Batiste Tijepola u Narodnom muzeju u Beogradu. Tanjug
Komentariši