BEOGRAD, Viceguverner Narodne banke Srbije Bojan Marković izjavio je danas da će do kraja godine inflacija biti veća od gornje granice cilja, odnosno iznad šest odsto, i da će se polovinom naredne godine vratiti u ciljani okvir od 4,25 plus-minus 1,25 odsto.
„Inflacija će maksimum dostići u aprilu ili maju, a potom će početi da pada, naročito od avgusta, i na ciljani okvir će se vratiti polovinom 2012.“, kazao je Marković na predstavljanju majskog Izvještaja o inflaciji.
On je istakao da postoje tri rizika od kojih zavisi da li će se ostvariti predviđanja NBS-a. Prvi se bazira na procjeni da će ove godine poljoprivredna proizvodnja biti veća nego lani i da će to doprinijeti pojeftinjenju hrane. Drugi je da u narednom periodu neće biti smanjen kreditni rejting i da zbog toga neće porasti premija rizika, a treći rizik je u sferi fiskalne politike.
„Svako značajnije prekoračenje utvrđenog fiskalnog deficita u suštini znači povećanje ukupne tražnje, samim tim i potrošnje, i to bi za posljedicu moglo da ima inflaciju veću od očekivane“, objasnio je Marković, prema čijim će riječima i niska domaća tražnja djelovati umirujuće na inflaciju.
On je potvrdio da će na monetarnu politiku NBS-a uticati i najavljen rebalans budžeta, a u kojoj mjeri zavisiće od monetarnih efekata. Premijer Mirko Cvetković juče je najavio da se zbog inflacije više od očekivane uskoro može očekivati rebalans budžeta, kojim će se povećati i prihodi i rashodi državne kase.
„Bitno je da deficit ostane u planiranom okviru, ali na monetarnu politiku utiče i način na koji se taj deficit finansira“, kazao je Marković.
Branko Hinić, direktor Centra NBS-a za istraživanja, navodi da se deficit može finansirati i smanjenjem novca koji država drži na računu kod NBS-a. „Ako se to desi, raste količina novca u opticaju, samim tim i tražnja i pritisci na inflaciju. Isti efekat je i kad država devize kojima raspolaže pretvori u dinare da bi podmirila manjak u svojoj kasi. Zato NBS ne interesuje samo visina deficita, već prije svega efekti rebalansa na ukupnu tražnju jer od toga zavisi i kako će NBS reagovati“, kaže Hinić. Emg.rs
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.