NOVI SAD, Viceguverner Narodne banke Srbije Bojan Marković ocijenio da su srpska država, kompanije i građani visoko izloženi deviznom riziku.
“To nije dobro jer povećava rizike po finansijsku stabilnost u zemlji i za uspjeh poslovanja”, rekao je Marković na skupu s predstavnicima privrede i bankarskog sektora Vojvodine u filijali NBS-a u Novom Sadu.
Prema njegovim riječima, stepen evroizacije u Srbiji izuzetno je visok i u prosjeku je od 70 do 80 procenata. Marković je precizirao da je više od 70 odsto zajmova preduzeća u devizama ili s deviznom klauzulom, dodajući da je 40 odsto depozita srpskih preduzeća u devizama.
Velikom deviznom riziku u Srbiji, kako je istakao, jedino nisu izložene poslovne banke.
Marković je naveo da je jedan od strateških ciljeva NBS dinarizacija, pošto će fluktuacija deviznog kursa u Srbiji ostati u dogledno vrijeme i kretaće se u oba smjera. Zbog toga je, kako je istakao, potrebno naći način da se država odbrani od tog rizika.
Viceguverner NBS je rekao da postoje tri stuba strategije dinarizacije, a to su očuvanje makroekonomske stabilnosti, razvoj tržišta dinarskih obveznica i razvoj instrumenata zaštite od deviznog rizika.
Viceguverner je ocijenio i da je jedan od najboljih instrumenata zaštite od deviznog rizika za preduzeća, državu i građane zaduživanje u dinarima. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da, upravo zaduzivanje u dinarima.