BANJALUKA, Iako se danima apeluje na trgovce i proizvođače da smanje cijene svojih proizvoda, u skladu s osjetnim padom cijena nafte i žitarica na svjetskim berzama, stanje u Srpskoj nije se bitnije promijenilo.
Glavni republički tržišni inspektor, Borka Surtov, najavila je pojačanu kontrolu proizvoda i usluga, kako bi se utvrdilo da li je došlo do monopolističkog ponašanja kod nekih trgovaca.
– Akcenat će biti stavljen na osnovne prehrambene proizvode, koji imaju ograničenu maržu i naftne derivate, jer se potrošači moraju zaštititi. O svemu tome javnost će biti obaviještena – rekla je Surtov i dodala da će neregularnosti biti strogo kažnjene.
Slobodno formiranje cijena svuda u svijetu podrazumijeva da niko, pa ni Vlada niti bilo kakvo udruženje prodavaca, ne može uticati na formiranje cijena. Odluke o tome donose pojedinačni prodavci, a kupci odlučuju da li će prihvatiti tu cijenu ili neće. To je najjednostavniji koncept slobodnog formiranja cijena, objašnjava ekonomista Rajko Tomaš.
– Najbolji metod zaštite od prevelikih cijena jeste konkurencija. Sprečavanje korištenja određenih poremećaja na tržištu, za stvaranje profita, trebalo bi da kontroliše Konkurencijsko vijeće BiH. Efikasan metod smanjenja cijena jeste kontrola marži, ali u cijelom prometnom lancu, od ulaska robe na granici do maloprodaje – kaže Tomaš.
Prema njegovim riječima, najavljeni razgovori premijera RS, Milorada Dodika, s trgovcima i distributerima mogu imati efekta, jer postoje uslovi za smanjenje cijena goriva, prevoza, hljeba i slično.
Zašto cijene nisu snižene, i da li će uopšte biti, nismo uspjeli saznati od predstavnika nekoliko velikih trgovačkih centara u Banjoj Luci, koje smo kontaktirali, jer nisu bili raspoloženi za razgovor na tu temu.
Predsjednik Udruženja pekara regiona Banja Luka, Saša Trivić, kaže da do pojeftinjenja pekarskih proizvoda nije došlo jer cijena brašna nije snižena dovoljno da bi cijene hljeba bile jeftinije za deset pfeniga.
– Sadašnja cijena brašna omogućava pojeftinjenje hljeba za pet pfeniga – kaže Trivić. On nije mogao da kaže da li će doći do tog pojeftinjenja, obrazlažući da to zavisi od proizvođača do proizvođača.
Predstavnici benzinskih pumpi imali su neobično objašnjenje zašto ne smanjuju cijene.
– Naša marža je uvijek ista, a na formiranje cijena utiču cijene nafte na svjetskoj berzi – kazao je direktor benziske pumpe “Nešković”, Miro Škiljević.
U preduzeću “Ideal petrol” dodali su da je marža na naftne derivate uvijek ista, a da od cijena dobavljača, hrvatske INE i mađarskog MOL-a, zavisi formiranje cijena u maloprodaji.
Podsjećamo, predsjednik Vlade RS, Milorad Dodik, najavio je da će početkom naredne sedmice biti održani sastanci s predstavnicima naftne i pekarske industrije, kao i predstavnici trgovinskih lanaca, kako bi se uticalo na smanjenje cijena.
Cijene kontrolisati zakonom
Predsjednik Udruženja građana “Plava sfera”, Ljubo Janjić, podržava inicijativu predsjednika Vlade RS, Milorada Dodika, koji je pozvao distributere nafte i proizvođače prehrambenih proizvoda da snize cijene svojih proizvoda. On je ocijenio da ne bi trebalo pregovarati s distributerima nafte, raznim proizvođačima i trgovcima, već da treba stvoriti zakonske mehanizme koji bi omogućili kontrolu povećanja cijena i marži. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.