BANJALUKA, Prvi put u istoriji, Fond PIO RS dobio je pozitivan nalaz i mišljenje glavnog revizora na finansijske izvještaje, a kada je riječ o njihovoj usklađenosti revizor je izrazio određene rezerve odnosno preporuke koje suštinski ne utiču na promjenu mišljenja. Rekao je to direktor Fonda Zoran Mastilo.
– Fond PIO otkako postoji imao je problema, ali i pored teškoća sa kojima se iz objektivnih razloga susreće, isplata penzija i likvidnost neće se dovesti u pitanje – kaže Mastilo.
Fond PIO dobio je pozitivnu ocjenu na finansijske izvještaje s tim da je glavni revizor Boško Čeko izrazio rezervu na pozajmicu iz vlastitih prihoda kojom ste u prošloj godini namirili sredstva za obračun penzija. Kako to komentarišete?
MASTILO: Prvi put u istoriji Fonda dobijen je pozitivan nalaz i mišljenje glavnog revizora na finansijske izvještaje, a kada je riječ o njihovoj usklađenosti revizor je izrazio određene rezerve odnosno preporuke koje suštinski ne utiču na promjenu mišljenja. Preporuka se odnosi na to da u narednom periodu ne bismo trebali da uzimamo pozajmicu koju bismo vraćali iz vlastitih prihoda za nadomještanje nedostajućih sredstava za obračun penzija. Taj novac vratili bismo iz vlastitih prihoda kroz više godina. Smatramo da je ocjena revizora tu bila preoštra.
O čemu se tu konkretno radi?
MASTILO: U prošloj godini povećali smo penzije za 25 odsto, a da bismo to učinili morali smo da imamo određenu masu sredstava. U septembru prošle godine povećali smo penzije za dodatnih šest odsto kada je UO Fonda PIO donio odluku da uzme pozajmicu od 30 miliona maraka od našeg Sektora za upravljanje kapitalom od privatizacije. To je današnji penzijski rezervni fond koji još uvijek nije registrovan. Odluku o pozajmici, UO prošle godine donio je da bi penzije u RS svim korisnicima bile isplaćene u jednom danu. Od tada do danas nije bilo problema u isplati penzija i bile su redovne. Na pozajmicu je glavni revizor Boško Čeko izrazio svoju rezervu ističući da nedostatak novca ne treba na takav način pokrivati i da se to kosi sa Zakonom o penzionom rezervnom fondu. Međutim, nigdje u zakonu ne piše da Fond PIO ne može da uzme pozajmicu.
Da li je na ovaj način narušena likvidnost Fonda? Čeko smatra da jeste i da Vlada RS treba da preduzme određene mjere.
MASTILO: Odgovorno tvrdim da takva odluka UO ne može da ugrozi Fond i isplatu penzija niti dovodi u pitanje njegovu likvidnost. Vlada RS stalno pomaže Fondu i zajedno sa njom sprovodimo politiku penzionog sistema. Tu se poštuju dva principa – redovnost u isplati penzija i obezbjeđenje dostignutog nivoa u isplati penzija. UO PIO pokrenuo je inicijativu za promjenu Zakona o penzijskom rezervnom fondu u kojem bi Fond PIO mogao da upravlja i raspolaže tim sredstvima u korišćenju isključivo za tekuću isplatu penzija. Nacrt prijedloga izmjena i dopuna ovog zakona prošao je na sjednici Vladi RS i uskoro bi trebalo da se nađe u parlamentu RS.
Mogu li se u ovom slučaju retroaktivno primijeniti izmjene Zakona o penzijskom rezervnom fondu ako bude usvojen u Narodnoj skupštini RS?
MASTILO: Izmjene zakona prihvaćene su na sjednici Vlade RS, a uskoro će u parlament Srpske. Prema njima bi sredstva iz rezervnog fonda ujedno bila prihod fonda i ne bismo imali obavezu vraćanja novca od pozajmice. Izmjene zakona, ako budu usvojene, mogu retroaktivno da se primjenjuju jer se odnose na isplatu penzija, odnosno na odluku od opšteg interesa, kako je to definisano Ustavom Republike Srpske.
Visina penzija
Da li će penzije u RS ostati na istom nivou?
MASTILO: Ekonomska kriza ima refleksije i na Fond, ali redovnost isplata penzija neće biti sporna. Za isplatu penzija za mjesec potrebno je 76 miliona maraka u bruto iznosu i, kada je riječ o ovoj godini, penzioneri mogu da računaju na isplatu penzija na tom nivou. Glas Srpske
Komentariši