BEOGRAD, Visoka inflaciona očekivanja i rizik u poslovanju, kao i niska očekivana prodaja i investicije, glavni su nalazi februarske ankete među domaćim preduzećima. U novom broju “Makroekonomskih analiza i trendova” (MAT) se navodi da se u februaru 13,7 odsto privatnih firmi izjasnilo da im je nivo potraživanja previsok, dok je takav stav u januaru imalo 8,3 odsto, a u poslednjih šest mjeseci ne više od 10 odsto anketiranih kompanija.
“U narednim anketama videće se da li je februarski nalaz izolovan slučaj, ili je bauk nelikvidnosti počeo da uzima maha”, navedeno je u MAT-u. U odnosu na januar, u kome je domaću industriju pogodila i gasna kriza, u februaru je povećano prosječno korišćenje proizvodnih kapaciteta na 67,4 odsto.
Inflaciona očekivanja ostala su i dalje visoka – 74,8 odsto firmi očekuje rast cijena inputa u naredna tri mjeseca, a 28,6 odsto firmi očekuje rast cijena gotovih proizvoda.
U odnosu na januar, kada se svaka peta privatna firma izjasnila da će u naredna tri mjeseca biti u lošijem položaju nego sada, u februarskoj anketi takva očekivanja imalo je 12,7 odsto kompanija.
Takođe, svaka peta privatna firma u naredna tri mjeseca planira da smanji broj zaposlenih. Podaci o očekivanoj prodaji i dalje su u “zoni pesimizma” – nižu prodaju u naredna tri mjeseca očekuje 23 odsto privatnih firmi.
Indikator očekivanog rizika u poslovanju ostao je izrazito visok i u februarskoj anketi čak 52,4 odsto firmi očekuje veći poslovni rizik u naredna tri mjeseca. U februarskoj anketi 22,8 odsto firmi istaklo je nedostatak kredita kao najveće ograničenje u poslovanju, dok je najveći broj firmi – 38 odsto, istakao slabu tražnju, odnosno niske cijene svojih proizvoda – 22,8 odsto. Tanjug