BEOGRAD, Srbija mora da nađe svoju jedinstvenu konkurentnu poziciju u globalnoj ekonomiji, koju će moći da očuva i unaprijedi i da na osnovu nje obezbijedi razvoj, izjavila ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Srbije Jasna Matić.
Govoreći na konferenciji Integracija Srbije u globalne ekonomske tokove u okviru Sinergije 10, Jasna Matić je navela da Srbija kao mala zemlja bez prirodnih resursa mora da nađe svoje mjesto na globalnom tržištu. “Srbija mora da živi u otvorenoj ekonomiji konkurencije, gdje će svako konkurisati za posao s građanima iz cijelog svijeta, a domaća preduzeća će se na tržištu takmičiti s preduzećima iz ostalih zemalja”, kazala je ona.
Prema njenim riječima, doprinos pronalasku mjesta Srbije u svjetskoj ekonomiji treba da daju informaciono-komunikacione tehnologije u domenu unapređenja konkurentnosti privrede, administracije i ljudskih resursa.
Govoreći o administraciji, ona je rekla da treba raditi na njenoj efikasnosti i smanjenju korupcije i dodala da tome posebno doprinose elektronske sjednice Vlade i portal elektronske uprave, koji olakšava poslove građana s državom.
U domenu ljudskih resursa neophodno je unapređenje obrazovanja i uspostavljanje sistema doživotnog učenja, rekla je ona.
Ambasadorka SAD Meri Vorlik istakla je značaj članstva Srbije u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, koja obezbjeđuje ekonomsku stabilnost i predvidivost za članice. Članstvo Srbije u STO pružilo bi snažan signal međunarodnoj poslovnoj zajednici da može računati da će ona s poslovnim partnerima i investitorima sarađivati na fer i nediskriminatornoj osnovi, rekla je Meri Vorlik.
Prema njenim riječima, članstvo u ovoj organizaciji će omogućiti Srbiji da učestvuje u komitetima u kojima se razmjenjuju iskustva i razvijaju inicijative za sistemska unapređenja.
Kada je riječ o pitanjima koja Srbija treba da riješi prije pristupanja STO, Meri Vorlik je između ostalog navela pitanje poljoprivrednih, biotehnoloških proizvoda i neophodnost zakonske regulative proizvodnje i distribucije optičkih diskova, koji se koriste u izradi CD-a, DVD-a i kompjuterskih softvera. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.