BANJALUKA – U livnici čelika “Jelšingrad” iz Banjaluke pokrenut je postupak restrukturiranja zbog duga od 7,3 miliona maraka koji ovo preduzeće ima prema matičnoj kompaniji “Livar” iz Slovenije.
Slovenci su u pismu koje su poslali 16. decembra od uprave “Jelšingrada” tražili da im se novac uplati odmah i bez odlaganja, ili da se krene u proces restrukturiranja. Kako nisu dug nije uplaćen, u posljednji čas je donešena odluka da se započne finansijska konsolidacija.
“Upravni odbor zbog pritiska od strane matičnog društva daje saglasnost za restrukturiranje, jer je kod istih već pokrenut postupak restrukturiranja, te stoga postoji mogućnost da će mjenicom blokirati račune preduzeća”, navodi se u Odluci koju potpisuje predsjenik UO Anđelko Šobot.
Inače, u pismu slovenačkog “Livara” se navodi kako im je “Jelšingrad” tražio da im se rok za vraćanje duga još jednom prolongira, te da se zatezne kamate smanje, ali da je taj zahtjev odbijen.
“Prijedlog za smanjenje postotka zatezne kamate nije prihvatljiv, jer su sva potraživanja već dospjela, a vi ste u višegodišnjem kašnjenju sa isplatom. S obzirom na činjenicu da od podnošenja zahtjeva niste podmirili duga, niti ste preduzeli bilo kakve mjere financijskog restrukturiranja, novo odgađanje roka bi samo produžilo trenutno neodrživu financijsku situaciju vaše kompanije”, navodi se u pismu.
Dodaju kako “Livar” nema zakonsku ili bilo koju drugu obavezu pružanja finansijske pomoći “Jelšingradu” te da su zbog utvrđene neodgovornosti i nespremnosti “Jelšingrada” da plati svoje obaveze donijeli odluku o pokretanju postupka prinudne naplate.
“Pozivamo vas da u roku od osam dana od prijema dopisa izvršite plaćanje 3,74 miliona evra. Ako finansijska situacija kompanije to ne dopušta, pozivamo vas da u predviđenom roku poduzmete mjere finansijskog restrukturiranja, kako je predviđeno zakonom u slučaju nesolventnosti”, poručili su iz Livara.
Ubrzo nakon što je pismo stiglo, Upravni odbor “Jelšingrada” je donio odluku kojom se povinovao zahtjevima iz Slovenije.
Brdar: Restrukturiranje jedini izlaz
Direktor “Jelšingrada” Miodrag Brdar pojašnjava za CAPITAL kako se najveći dio duga odnosi na kredite koje je “Livar” vratio po obavezama preduzeća iz Banjaluke od 2014. godine.
“Restrukturiranje je jedini mogući način da se taj dug izmiri. Od 15 miliona naših dugova skoro pola je prema “Livaru”. Od sredine januara bi trebalo biti poznato na koji način će taj proces ići”, kazao je Brdar.
Prema njegovim riječima i pored krize izazvane pandemijom virusa korona, preduzeće je uspjelo održati „glavu iznad vode“.
“Bićemo u blagom gubitku od oko 150.000 maraka, što je ipak najbolji rezultat u proteklih deset godina. Korona nam je napravila velike probleme jer smo izgubili dva velika kupca iz Italije ali smo se prilagodili i našli nove projekte. Zadržali smo isti broj zaposlenih, a plate se redovno izmiruju”, izjavio je Brdar.
Podsjećamo, “Livar” je u februaru prošle godine donio odluku da livnici u Banjaluci otpiše milion maraka duga po osnovu kamata, nakon čega je naprasno taj zahtjev povukao.
Investitori iz Slovenije su u junu 2019. godine objelodanili kako više nemaju interes za livnicu koju su privatizovali 2005. godine, pa su svoj udio ponudili na prodaju.
“Jelšingrad” je privatizovan 1. juna 2005. godine, kada je slovenački “Livar” preuzeo 65 odsto kapitala banjalučke livnice za 100.000 KM uz obavezu investiranja 10,3 miliona KM u novcu ili stvarima.
CAPITAL: Dejan Tovilović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Gasi proizvodnju u RS, uništiše lopovi sve!