BEOGRAD, Tokom ljeta pada cijena meda. Ove godine na pojeftinjenje pčelinjeg proizvoda uticalo je i to što je polen genetski modifikovanih biljaka otkriven u teglama meda iz Rumunije i Argentine.
– Zastrašuje podatak da je ove godine genetski modifikovana soja zasijana na milijardu hektara, što odgovara površini SAD i Kine zajedno – kaže Radoljub Živadinović, predsjednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije. – U Evropi od 1. januara prilikom izvoza potrebni su i rezultati novih analiza na tragove GMO. U avgustu obično pada cijena meda, ali je sada ovakva situacija potrajala. Sada imamo problem sa prodajom i svi čekamo odluku posebne komisije EU koja ovog mjeseca treba da odluči da li med sa tragovima GMO mora da se posebno obilježi.
Prema riječima Živadinovića, priča oko meda otvoriće Pandorinu kutiju jer će se kasnije pokrenuti pitanja GMO u ostalim namirnicama.
– Takav med sa posebnom naznakom da sadrži polen GMO sigurno će biti jeftiniji, jer ga kupci nerado kupuju – kaže Živadinović. -U međuvremenu, počela je da pada otkupna cijena, pa se za kilogram bagremovog meda moglo dobiti od 2,8 do 2,9 evra. SPOS je odlučio da pčelarima savjetuje da sačekaju sa prodajom, jer u Evropi cijene nisu toliko pale.
Počeo otkup
U savezu pčelarskih organizacija Srbije naglašavaju da će poslije prekida od mjesec dana, nastaviti otkup bagremovog meda po cijeni od 3,3 evra za kilogram. Prvo će biti otkupljeno oko 40 tona, za isporuku novom kupcu u Njemačkoj. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.