Memorandum potpisan u Beču važan za stabilnost bankarskog sektora

kozaric2SARAJEVO,  Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić izjavio je danas da je Memorandum koji je BiH potpisala u Beču sa predstavnicima šest banaka “majki” koje djeluju u BiH jako važan za stabilnost bankarskog sektora u BiH.

Kozarić je naglasio da ovaj memorandum važi samo ukoliko BiH potpiše stendbaj aranžman sa MMF

Prema ovom memorandumu, objasnio je Kozarić, predstavnici Rajfajzen banke, Hipo Alpe Adria, Uni kredit banke, Folksbanke, Inteza Saopaolo banke i NLB grupe obavezali su se da će ostati dobro kapitalizovane i kreditno aktivne u BiH kao i prije izbijanja finansijske krize.

“Povlačenje jedne banke iz BiH može imati dominoefekat, ali one su prepoznale i svoj interes u ovom memorandumu. Sve vrijeme banke su imale značajne profite, koji će u naredom periodu biti nešto manji i biti sveden u realne okvire”, rekao je Kozarić na konferenciji za novinare nakon što se zajedno sa ministrom finansija i trezora BiH Draganom Vrankićem sastao sa predstavnicima finansijskog sektora u BiH.

Kozarić je izrazio uvjerenje da BiH neće propustiti priliku i da će ispuniti obaveze neophodne za stendbaj aranžman.

“Nije to samo milijardu i dvjesto miliona evra, već i pomoć EBRD-a, Svjetske banke, Evropske komisije i zato BiH ne smije da izigra svoj kredibilitet u ovoj situaciji”, ocijenio je Kozarić.

Ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić izjavio je da stendbaj aranžman BiH sa MMF-om nije propao, već da je samo stao zato što nije ispunjen jedan uslov.

On je izrazio nadu da će tokom naredne sedmice Federacija BiH ispuniti uslov iz pisma namjere i da će pregovore sa MMF-om biti nastavljeni kako bi bio realizovan stendbaj aranžman.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja banaka Dino Osmanbegović rekao je da su na današnjem sastanku razmotreni trendovi kretanja u bankarskoj industriji koja, kako je rekao, dijeli sudbinu i ostalih realnih industrija.

Pročitaj više:  Na escrow računu ostala rupa od 18 miliona KM

“Nažalost, trend je stagnantan, a pozitivno je da je kapital bankarske industrije porastao u prvom kvartalu. Nešto je nepovoljnija situacija kada je riječ o kretanju depozita, jer oni brže opadaju od kredita. Uglavnom, to se kreće između jedan i dva odsto za prvi kvartal, što još nije zabrinjavajuće”, rekao je Osmanbegović.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts