BANJALUKA, Na listi Zavoda za zapošljavanja RS do 1. avgusta ove godine registrovano je ukupno 10.537 nezaposlenih sa visokom stručnom spremom.
Od ovog broja, 2.938 su finansijski radnici i ekonomisti sa diplomom. Sudeći prema ovim podacima, skoro trećinu nezaposlenih u Srpskoj čine ekonomisti i menadžeri koji su završili privatni ili javni fakultet.
Daliborka Š., iz Prnjavora, samo je jedna među mnogobrojnim diplomcima Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci i dvije godine traga za radnim mjestom.
– Poslije završetka fakulteta godinu dana sam uporno tragala za poslom u stuci. Uspjela sam da pronađem radno mjesto u jednoj privatnoj firmi u Prnjavoru, u knjigovodstvenom birou. Nažalost, taj angažman nije dugo trajao – ispričala nam je Daliborka.
Ova djevojka navodi da poznaje dosta kolega sa Ekonomskog fakulteta u Banjaluci koji ne mogu da pronađu “prvi posao”, kao i onih koji su otpušteni nakon pripravničkog staža. Neki od njih rade rade i kao trgovci, konobari, bebisteri.
U Savezu sindikata RS ističu da je činjenica da vlada “hronični nedostatak” radnih mjesta u RS jer je na tržištu rada deleko više onih koji traže zaposlenje od broja ponuda. Međutim, kako navodi Stevan Milić, predsjednik Sidnikata obrazovanja, još veći problem je “hiperprodukciji sumnjivih” visokoobrazonih kadrova u RS – diplomaca ekonomskih nauka, menadžera “kojekavih” smjerova, drugih društvenih nauka prije svega sa privatnih fakulteta.
– Najveća greška u sistemu obrazovanja u RS napravljena je kada su pravno izjednačeni privatni i javni fakulteti, a uslovi studiranja, nivo znanja, kriterijumu polaganja ispita – nisu isti. Ispiti se bukvalno kupuju, štancuje se na hiljade diploma društvenih nauka. Nema “upisnih kvota” na njima, kontrole kako se polažu ispiti, predavanja, predavača? – ističe Milić.
On dodaje da prema statistici više od polovine svih upisanih studenata u RS pohađa privatne fakultete, što je veoma loš signal.
– Kupuju se diplome, a ne i znanje. To je po mom mišljenju sunovrat sistema obrazovanja u Srpskoj, naročito visokog, kome se mora stati u kraj, – istakao je Milić. On je dodao da Sindikat planira da organizuje okrugli sto, sa najvišim zvaničnicima Srpske, kako bi ukazao na ove probleme i kako bi se zaustavio ovaj “loš trend”.
Kako je za “Novosti” precizirao Milko Čolaković, direktor Zavoda za zapošljavanje RS, na evidenciji od ukupnog broja nezaposlenih finansijskih radnika i ekonomista (visoka stručna sprema) sa radnim stažom (uključujući i pripravnike) je – 1.237 lica, a bez staža – 1.701. Kako su naveli u Zavodu za zapošljavalje, problem već duže vrijeme predstavlja priliv velikog broja “novoškolovanih” menadžera, u prosjeku oko hiljadu godišnju, i to je “hiperprodukcija koja se teško apsorbuje”. Najveću šansu za zapošljavanje, kako navode, imaju elektroinžinjeri, naročito smjera informatike.
Žalosno
Žalosno je kada odličan, vrijedan student sa javnog fakulteta, koji je sjedio i učio, traži godinama posao u struci i ne uspije. Na poslijetku je napusti. A samo nakon par mjeseci na to radno mjesto se zaposli student sa privatnog fakulteta – naglašava Stevan Milić, iz Sindikata obrazovanja.
Godina i po čekanja
U Zavodu za zapošljavanje RS ističu da finansijski radnici i ekonomisti sa diplomom, koji su na evideniji biroa, na posao u prosjeku čekaju godinu i četiri mjeseca. Kako navode, postoji širok spektar poslova na kojima se angažuju finansijski radnici i ekonomisti sa biroa, ali da oni uglavnom zavise od zahtjeva poslodavaca. U ZZRS ističu da u skladu sa zakonskim propisima ne prave nikakvu razliku na evdienciji nezaposlenih diplomiranih ekonomista privatnih i javnih fakulteta. Na dva javna ekonomska fakulteta (Banjaluka, I. Sarajevo) u 2012/ 2013 previđen je upis za oko 600 novih studenata. Ranije je ovaj broj bio duplo veći, ali je umanjen odlukom Vlade RS, s obzirom na realan višak ovog kadra. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
stevane bravo za otvorenost..
reklame – da ucenje ne bude mucenje, i ostvarite svoj san, postanite dipl. ekonomista za 180 KM mjesecno su uistinu sranja kojima se mora šija zavrnuti..