BEOGRAD, Vlada će, u roku od mjesec dana, pripremiti model profesionalizacije upravljanja preduzećima u većinskom državnom vlasništvu kod kojih je pokušaj privatizacije bio neuspješan. Međutim, ovaj način osnaženja menadžmenta ne odnosi se na javna preduzeća – rečeno je u srijedu za “Novosti” u kabinetu premijera Cvetkovića.
To znači da će se za rukovodeća mjesta u svim firmama u većinskom državnom vlasništvu ubuduće raspisivati javni konkursi na koje će moći da se prijave svi zainteresovani, kako iz Srbije, tako i iz inostranstva.
– Posle odluke da se jedan deo firmi u Srbiji podržavi, odnosno da se, do daljeg, u njima ne sprovodi proces privatizacije, suočili smo se s problemom ko će u ovim preduzećima, od kojih je svako na svoj način specifično, upravljati – kažu nadležni u Vladi Srbije. – Zato se i došlo na ideju da pripremimo model po kome će proces upravljanja u ovim firmama biti apsolutno profesionalizovan.
Time bi se predupredili eventualni finansijski i socijalni problemi u kompanijama koje su u državnom vlasništvu a ne finansiraju se iz budžeta.
Na nedavno održanom sastanku predstavnika Vlade, poslodavaca i sindikata, dio srpskih menadžera predložilo je premijeru i njegovom kabinetu da se, bez nadoknade, angažuju u podržavljenim firmama.
– Smatramo dobrodošlom svaku inicijativu koja podrazumeva aktivno učešće u rešavanju problema – kažu u Vladi. – Ipak, pomenuti model profesionalizacije upravljanja nije povezan sa inicijativom privrednika. Jer, nije u pitanju pomoć preduzećima već pokušaj uspostavljanja jasnog, ugovornog odnosa između države, kao vlasnika, i profesionalnog rukovodstva preduzeća.
Iz Vlade podsjećaju da se odluka o “podržavljenju” dijela nekadašnjih društvenih firmi pokazala kao dobra u vremenu krize. Država svakako neće ostati vlasnik ovih kompanija u dužem vremenskom periodu, riječ je o periodu od dvije do tri godine, a da za vrijeme nakon toga planiraju da za sve ove kompanije, uglavnom, potraže strateške partnere.
– Dosadašnja praksa u kojoj je Vlada, preko svojih institucija, postavljala direktore ovih firmi nije se pokazala kao dobra, jer su ta postavljenja bila po pravilu politički motivisana – priznaju u Vladi i dodaju da će novi menadžeri imati “odrješene ruke” i, svakako, zarade u skladu sa svojim poslovnim rezultatima.
Spisak podugačak
Od početka krize, dosta je velikih sistema, ali i manjih firmi za koje je država odlučila da preuzme ulogu gazde. Uglavnom se to dešavalo poslije više neuspješnih tendera na kojima je pokušavano da se pronađe strateški partner, ali i nakon procene države da te firme imaju šanse za bolju budućnost. Tako je, recimo, država “zadržala”: RTB “Bor”, Beogradski i Novosadski sajam, “Ikarbus”, a najvjerovatnije će nešto slično uraditi i sa “Galenikom”. Novosti