HANTSVIL, Lideri osam najrazvijenih zemalja svijeta – Grupa osam (G8) pokazali su “uzajamno razumijevanje” tokom prvog sastanka o svjetskoj ekonomiji u ovkiru godišnjeg samita, izjavila je njemačka kancelarka Angela Merkel.
“Sastanak je protekao bez kontroverzi i bilo je mnogo uzajamnog razumijevanja”, rekla je Angela Merkel.
Lideri G8 počeli su u petak godišnji samit u Hantsvilu, turističkom mjestu u kanadskoj državi Ontario.
Glavna tema skupa je kako smanjiti velike javne deficite, a da se pri tom ne uguši ekonomski rast.
“Svi smo istakli da se osećamo odgovornim za trajni ekonomski rast. Bila sam jasna da je trajni ekonomski rast neophodan, i da rast i preduzimanje razumnih mjera štednje ne moraju biti u suprotnosti”, dodala je ona.
Američki predsjednik Barak Obama je pozvao danas kolege u G8, ali i G20 koji se sutra sastaju, da zajedno djeluju kako bi se izbjegla nova ekonomska kriza.
Kanadski premijer Stiven Harper primio je jednog po jednog lidere Sjedinjenih Država – Baraka Obamu, Japana – Naoto Kana, Rusije -Dmitrija Medvedeva, Francuske – Nikolu Sarkozija, Nemačke – Angelu Merkel, Italije – Silvija Berluskonija i Britanije – Dejvida Kamerona.
Samit je počeo radnim ručkom, a zatim će se krugu od osam pridružiti šest šefova država afričkih zemalja (Alžir, Senegal, Malavi, Južna Afrika, Nigerija i Etiopija) i tri iz centralne i južne Amerike (Kolumbija, Haiti i Jamajka).
Sastanak G8 se završava u subotu prije podne, a odmah će uslijediti samit 20 najbogatijih G20, što ukljucuje ovih osam zemalja plus vodeće zemlje u razvoju sa više kontinenata.
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) je u saopštenju izdatom danas prije početka samita naglasila da privredni rast zemalja u razvoji ne bi trebalo da se posmatra kao pretnja, već kao šansa za bogate zemlje.
Time se za te zemlje otvaraju bolje ekonomske mogućnosti ili veća baza potrošača.
Ekonomsko težište svijeta se promijenilo, rekao je u saopštenju generalni sekretar OECD-a Anhel Guria i istakao da je ekonomski rast u svijetu protekle decenije bio uglavnom generisan iz vodećih zemalja u razvoju, a ne iz najbogatijih zemalja svijeta.
Ako se taj trend nastavi, zemlje u razvoju predstavljaće skoro 60 odsto ukupne svjetske privrede do 2030. godine, ocijenio je Guria. Beta