BANJALUKA, Potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu u Srpskoj u junu ove godine koštala je 20 maraka manje u odnosu na januar, a pojeftinjenju je najviše doprinio pad cijena mesa, voća i povrća.
Rekao je ovo “Glasu Srpske” generalni sekretar Pokreta potrošača Republike Srpske Dragovan Petrović.
– U januaru je za potrošačku korpu napunjenu osnovnim prehrambenim proizvodima bilo potrebno izdvojiti 630 maraka, a u junu 610 KM. Po strukturi artikala koje smo obuhvatili analizom, pojeftinjenje se desilo uglavnom kod sezonskog voća i povrća, kao i kod “mekih proizvoda”, odnosno mliječnih proizvoda i mesa – rekao je Petrović.
Dodao je da cijene zavise od proizvođača i trgovačkih lanaca.
– Prisutno je šarenilo cijena, a to se ogleda i u cijenama hljeba i mesa. Iako cijena brašna stagnira u posljednjem periodu, kod hljeba cijene variraju pa tako jedni proizvođači hljeb prodaju po 0,87 maraka, a drugi po 1,43 marke. To je velika razlika koja može da utiče na uštede, jer hljeb čini sedam odsto troškova prehrane četvoročlane porodice – istakao je Petrović.
On je rekao da meso jeste pojeftinilo, i to svinjetina značajnije od junetine.
– Najveće pojeftinjenje desilo se u mesnicama koje imaju kompletan lanac, od uzgoja stoke, klanja, prerade do distribucije proizvoda – rekao je Petrović.
U mesnicama u Srpskoj potvrdili su da je meso jeftinije i do 30 odsto u odnosu na prošlu godinu, a to objašnjavaju činjenicom da moraju da snižavaju cijene kvalitetnog domaćeg mesa zbog uvoza mesa sumnjivog porijekla i kvaliteta iz inostranstva.
– Kvalitetno domaće meso prodajemo po niskim cijenama, a uvezeno nekvalitetno meso prodaje se po znatno višim cijenama. Postoje i sumnje da je mesu iz uvoza odavno istekao rok trajanja – kazao je banjalučki mesar Tomo Šešić.
U mesnicama u Prnjavoru kazali su da su cijene mesa morali da snižavaju i zbog smanjenja prodaje.
– Glavni razlog sniženja, kao i zatvaranja velikog broja mesnica u Srpskoj, je nekontrolisani uvoz koji se iz godine u godinu stalno povećava – rekli su u prnjavorskoj mesnici.
Petrović je istakao da cijene brašna, ulja, soli i šećera takođe variraju od proizvođača do proizvođača i od prodavca do prodavca.
– Sva suncokretova ulja su gotovo istog kvaliteta, ali su cijene različite, tako da savjetujemo potrošačima da dobro pogledaju razlike u cijenama prije nego što se odluče za kupovinu – rekao je Petrović.
On je dodao da je, iako zanemarljivo, registrovano i pojeftinjenje usluga prevoza i mjesečnih karti, a da komunalne usluge nisu pojeftinile.
Republički zavod za statistiku RS prati kretanje cijena 579 proizvoda i usluga.
– Indeks potrošačkih cijena hrane i bezalkoholnih pića niži je za 0,5 odsto u maju u odnosu na april, dok je indeks odjeće i obuće manji za 0,3 odsto – podaci su Zavoda prikupljeni analizom cijena u Banjaluci, Bijeljini, Doboju, Istočnom Sarajevu, Prijedoru i Trebinju.
Do pojeftinjenja proizvoda došlo je i u Federaciji BiH.
U FBiH u maju je došlo do pada cijene soli za 12 indeksnih poena, brašna tip 500 i šećera za jedan i dva indeksna poena, dok su cijene maslaca, hljeba i ulja ostale iste.
Uvoz
Iako su u Srbiji najavljena poskupljenja osnovnih prehrambenih namirnica, Dragovan Petrović kaže da se to neće odraziti na tržištu u RS.
– U Srbiji je dinar vezan za evro, mi nemamo monetarnu inflaciju i marka je jača prema dinaru, tako da uvozna roba iz Srbije neće poskupjeti u RS. U Srbiji poskupljuju proizvodi koji se proizvode od materijala koje oni uvoze – pojasnio je Petrović. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
“- U Srbiji je dinar vezan za evro, mi nemamo monetarnu inflaciju i marka je jača prema dinaru, tako da uvozna roba iz Srbije neće poskupjeti u RS.”
wtf????
mislio je sigurno, u bosni je marka vezana za evro…itd…