BIJELJINA, Stečajni sudija Okružnog suda u Bijeljini Alida Nađ Mađarac danas je odlučila da se pokretene postupak za utvrđivanje uslova za ponovo otvaranje stečaja preduzeća „Mesoprodukt“ Bijeljina.
„Imenovaću privremenog stečajnog upravnika koji će u predstečajnom postupku utvrditi uslove za pokretanje stečajnog postupka. U ovom preduzeću jednom je već vođen stečajni postupak. Usvojeni stečajni plan iz maja 2010. godine nije ispunjen ni u jednom svom dijelu“, zaključila je stečajni sudija Alida Nađ Mađarac.
Prvi stečaj u „Mesoproduktu“ pokrenut je prije 12 godina, kaže aktuelni direktor preduzeća Branko Krstić.
On kaže da ovo preduzeće odavno ima sertifikat Ministarstva poljoprivrede da može raditi uslužno klanje stoke za druga preduzeća. Godinama, međutim, nisu uspijevali obezbijediti bilo kakav posao. Nakon što se tuzlansko preduzeće „Piemonte“ krajem prošle godine zainteresovalo za iznajmljivanje klanice za potrebe prerade i izvoza mesa na tursko tržište, „Mesoprodukt“ je uspio obezbijediti i turski sertifikat za klanje papkara i izvoz mesa na tursko tržište.
Imamo tržište, ali nema stoke
„Objekat je u protekla tri mjeseca, praktično od 1993. godine kada je i otvoren, prvi put radio punim projektovanim kapacitetom. Sada se ispostavio novi problem, da na tržištu BiH ne postoji toliko grla stoke, da bi se mogle zadovoljiti potrebe turskog tržišta“, kaže Krstić.
Krstić podsjeća da je Vlada Turske donijela odluku o kupovini 13.000 tona junećeg mesa iz BiH, bez carine i prelevmana. Otvoreni su tenderi za iskošteno, rashlađeno i zamrznuto meso. Sada je na potezu država BiH, odnosno Vlada RS i resorno ministarstvo, koji bi trebalo da rješavaju problem organizovanog uzgoja i tova junadi.
BiH nema dovoljno ni teladi za tov, te bi trebalo da se organizuje uvoz teladi, tov i kontrola prirasta, kako bi se mogla organizovati isporuka mesa na tursko tržište. Krstić podsjeća na to da je Turska vlada donijela odluku o nabavci mesa pod povoljnim uslovima iz BiH na rok od deset godina, praktično do 2023. godine.
U prvom turnusu u Tursku je izvezeno 360 tona iskoštenog mesa i turski kupci su prezadovoljni kvalitetom junećeg mesa iz BiH. Ponovo su raspisali tender na uvoz 740 tona junećeg mesa iz BiH. Za tu količinu mesa neophodno je obezbijediti 2.400 bikova i u roku od tri mjeseca izvršiti obradu i transport mesa u Tursku. Na domaćem tržištu ta količina sirovine trenutno se ne može obezbijediti, kaže Krstić, iako su turski partneri iskazali interesovanje i za veća investiciona ulaganja u oblasti stočarstva na ovom području.
CAPITAL: Lj. Lj.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Moze se obezbjediti domaca sirovina,ali treba povezati domace proizvodjace sa domacim preradjivacima uz pristojnom otkupnom cijenom po kg zive mase.Uvoziti stranu telad dok domaci stocaari ne mogu da prodaju stoku je cista glupost.