MEKSIKO SITI, Potrebna su mnogo intenzivnija istraživanja ljekova za decu zaraženu virusom side, kako bi se umanjila njihova smrtnost, upozorili su predstavnici organizacije Ljekari bez granica (MFS) na tekućoj Međunarodnoj konferenciji o sidi u Meksiko sitiju.
“U razvijenim zemljama rađa se malo djece zaraženih virusom side, tako da pronalaženje pedijatrijskih formi ljekova protiv ove bolesti nije prioritet farmaceutskih firmi”, tvrdi Karen Dej, koordinator MFS za dostupnost osnovnih ljekova, a prenosi DPA.
Ljekove za sidu prilagođene djeci teško je naći, naročito u siromašnijim zemljama, a i oni koji su dostupni uglavnom nisu pogodni za primjenu tamo gde su osnovni uslovi za život ograničeni – ili su u pitanju praškovi koje treba razmutiti u vodi ili gorki sirupi kojima je potrebno i rashlađivanje.
Osim toga, noviji ljekovi protiv side nemaju podatke koji bi ukazivali kako se bezbjedno primenjuju u lečenju djece, naglašavaju eksperti MFS.
U poslednjih pet godina ljekari bez granica su antiretroviralnim medikamentima lječili 4.000 djece mlađe od pet godina obolelih od side. Od te djece 79 odsto je još u životu i nastavlja lječenje, a najmanje izglede za preživljavanje imaju djeca mlađa od dvanaest mjeseci, što ukazuje na potrebu da se bolest što ranije dijagnozira.
MSF upozorava da bez odgovarajućeg lječenja polovina djece već zaražena virusom side na rođenju, umire prije navršene druge godine.
Međunarodna konferencija o sidi u prestolnici Meksika otvorena je 3. avgusta, a završiće se sutra. Na tom velikom skupu okupilo se više od 20 hiljada ljudi – naučnika, ljekara, uglednih svjetskih političara i drugih javnih ličnosti, ali i veliki broj lica oboljelih od te neizlečive bolesti.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.