BANJALUKA, Bivši premijer Republike Srpske (RS) Dragan Mikerević izjavio je na suđenju u slučaju “Vitol” da je od tadašnjeg predsjednika RS Dragana Čavića dobio upozoravajuće pismo koje se odnosi na ugovor kompanije “Vitol” i Rafinerije nafte u Brodu, jer je ”osjećao da neko u Vladi RS nije za taj ugovor”.
Mikerević je rekao da je na Čavićevo upozoravajuće pismo odgovorio da bi raspisao javni tender prije potpisivanja ugovora ili bi to pitanje uputio Upravnom odboru Rafinerije.
On je juče na suđenju nekadašnjem ministru privrede energetike i razvoja RS Milanu Bogićeviću i bivšem direktoru Rafinerije Iliji Drpi istakao da je predstavnike “Vitola” upoznao preko Čavića, koji ga je pozvao da primi delegaciju kompanije, piše ”Glas Srpske”.
“Od Čavića sam dobio upozoravajuće pismo, jer je `osjećao da neko u Vladi RS nije za taj ugovor`. Upozoravao sam Bogićevića da ne ulazi u saradnju sa `Vitolom` prije nego se to pitanje razmotri na Vladi”, istakao je Mikerević.
On je ranije rekao medijima da Vlada, na čijem je čelu bio, nikada nije razmatrala niti je odobrila ugovor Rafinerije sa “Vitolom”, te da je za njega saznao tek 40 dana poslije potpisivanja u Londonu, dok je prema dokumentaciji Vlade, Mikerević od Bogićevića tek 20. januara 2004. zatražio da mu dostavi ugovor sa “Vitolom”, jer je tada saznao za njega.
Kako odgovora nije bilo, Mikerević je ponovo 3. februara iste godine pod oznakom “hitno” od Bogićevića i Drpe tražio da mu odgovore na pitanje ko je odobrio odlazak delegacije Rafinerije u London kada za to nije tražena niti data saglasnost Vlade, kao i da mu pošalju original ugovora sa “Vitolom” da bi se o njemu upoznala i Vlada RS.
“Gospodine predsjedniče, napominjem da mi je predsjednik Republike sugerisao da se treba odazvati pozivu poslovnog partnera `Vitola` da bi se riješili problemi u isporuci sirove nafte”, odgovorio mu je Drpa.
Čavić je prije ovoga pisanim putem upozorio Mikerevića da će zbog protivljenja ugovoru sa Vitolom “njega i ministra privrede i energetike smatrati lično odgovornim za sva događanja u vezi s Rafinerijom”.
Mikerević je na suđenju istakao da je sporni ugovor davao više prava kompaniji “Vitol” i u njemu su dva člana za njega bila neprihvatljiva.
“Prvo je to što je jedan član ograničavao Rafineriju u izboru drugih partnera, osim `Vitola`, a drugi je predviđao da, ako ne dođe do ugovora poslovno-tehničke saradnje između Rafinerije i `Vitola`, još godinu se mora nastaviti saradnja”, naveo je Mikerević.
On je u svjedočenju dodao da ugovor nije ostvaren kako je predviđeno i da smatra da je za to kriv “Vitol” jer nije isporučivao predviđene količine sirove nafte, a i isporučivao je drugačiju naftu od predviđene.
Mikerević je rekao da je Rafinerija morala imovinu dati pod hipoteku kao garanciju za isporuku nafte.
Prema optužnici Specijalnog tužilaštva, Drpa je kao zastupnik Rafinerije 5. decembra 2003. godine u Londonu sa ovlašćenim licem koje je zastupalo “Vitol” zaključio ugovor o uslužnoj preradi nafte, prihvatajući uslove ugovora za koje je unaprijed znao da su štetni po preduzeće.
Prema toj optužnici, Bogićević je kao tadašnji ministar svjesno prekršio zakon jer je odobrio izdavanje garancije resornog ministarstva u ime Vlade RS, ali bez saglasnosti Vlade.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
privredna istorija rafinerije nafte brod, od 96te naovamo, je istorija pljacki i kriminala na najvisem drzavnom nivou.
sad se tuzite i dokazujte, a 27 miliona dolara, koliko je isplaceno najmanje, plus steta uzrokovana ovim sporazumom sa vitolom, to nije bitno…
a interesantno je kako se ovaj slucaj bas sad aktivira, prije parlamentarnih izbora.
sta se cekalo i zasto se to oteze vise od 4 godine?
svi imaju oraha u dzepovima, i zato niko nece da pokrece pitanje odgovornosti, vec te afere sluze kao dobar predizborni marketing… odsustvo pravne drzave.
Kako ovo da Mikerević kao predsjednik Vlade ništa nije znao i ništa nije vidio, kao onaj Đuro Mutavi.Ne znam koji mi je osjećaj gori ili ako je u lopovijanju učestovao ili ako mi je predsjednik Vlade bio stvarno ovoliko mutav.
Oba osjećaja su gorka