NOVI SAD, Predsjednik Upravnog odbora kompanije “Sunoko” Timo Miler izjavio je da industrija šećera u Srbiji ima dobru budućnost ukoliko bude imala veću podršku države, što će “morati da bude dogovoreno sa novom vladom”.
“U ime naših proizvođača šećerne repe već ranije smo vladi postavili zahtjev za većim podsticajima, koje su do sada bile samo evro po hektaru, dok su u Mađarskoj ili Poljskoj te subvencije od deset do 11 evra, rekao je Miler na Novosadskom sajmu.
Istakavši da će ova i sljedeća godina biti izuzetno teška za industriju šećera u Srbiji, on je podsjetio da su površine pod slatkim korjenom ovog proljeća smanjene za 40 odsto u odnosu na prošlu godinu, kada je bilo posijano 80.000 hektara što je dovoljno za rad svih osam domaćih šećerana.
Površine su smanjene prije svega zbog toga što su se ratari preorijentisali na isplativije kulture kao što su suncokret, soja ili pšenica, rekao je Miler i naglasio da će se “Sunoko” potruditi da cijenu repe sa 27 evra poveća na 32 evra kako bi proizvođači nastavili tu u svijetu vrlo isplativu proizvodnju.
Podsjetivši da Srbija od izvoza šećera godišnje zaradi 120 miliona evra “što je pravi pokazatelj značajne uloge te industrije ekonomiji zemlje”, on je naglasio da je “Sunoko” sa svoje četiri fabrike pretprošle godine bila peta kompanija u Srbiji po vrijednosti ostvarenog izvoza.
U posljednjih šest godina u srpsku industriju šećera investirano je oko 80 miliona evra a samo je “Sunoko”, kao najveći njen dio, protekle dvije godine uložio 23 miliona evra, kazao je Miler dodavši da zbog nepovoljnih uslova proizvodnje ove godine neće investirati više od četiri miliona evra .
Najvažnije je da predstojeće dvije teške godine industrija šećera, koja zapošljava više od 2.000 radnika, “preživi” i nastavi da se intenzivno razvija što će biti dobro za poljoprivredu i ukupnu ekonomiju Srbije, zaključio je Miler.
Zamjenik predsjednika Upravnog odbora “Sunokoa” Srdan Ilin je izjavio da je ta kompanija, kao najveći domaći proizvođač i izvoznik šećera, na srpskom tržištu 2007. prodala 125.000 tona što je bilo za 35.000 tona više nego 2006. godine.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.