– Od ukupno 2.120 predmeta, spor je dobijen u 992 predmeta u vrijednosti od 241.095.089 KM, a izgubljen u 524 predmeta u vrijednosti od 14.785.333 KM. Sudskim poravnanjima ili na neki drugi način riješena su 604 predmeta u vrijednosti od 24.169.294 KM. Na kraju prošle godine ostala su neriješena ukupno 7.204 predmeta u vrijednosti od 981.735.413 KM – kaže za “Glas Srpske” pravobranilac RS Milimir Govedarica.
On, ipak, kao najznačajniji rezultat rada ističe to što su sve organizacione jedinice Pravobranilaštva RS onemogućile pokušaje Pravobranilaštva BiH i Ministarstva odbrane BiH da protivno normama budu uknjižena prava svojine na nekretninama u korist BiH.
– Mi ćemo i dalje postupati u skladu sa ustavnim i zakonskim odredbama sve do eventualnog donošenja posebnog zakona, odnosno sklapanja sporazuma između Vlade Srpske i Savjeta ministara – ističe Govedarica.
Prema njegovim riječima, u narednom periodu je potrebno preduzeti aktivnosti i insistirati pred nadležnim upravama za geodetske i imovinsko-pravne poslove na izlaganju katastarskih opština na graničnoj liniji između Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta radi očuvanja teritorijalnog integriteta Republike Srpske.
– Potrebno je uspostaviti registar nekretnina Republike Srpske, gradova i opština i da Pravobranilaštvo RS dobije pristup tom registru, a sve s ciljem adekvatnog zakonskog raspolaganja nekretninama – kategoričan je Govedarica.
Ono što je interesantno u izvještaju o radu koji je upućen narodnim poslanicima jeste što su u njemu navedeni i neki predmeti koje je Pravobranilaštvo RS izgubilo, što do sada nije bilo praksa.
Kada je riječ o krupnim predmetima koji su u toku, Govedarica ističe tužbu srbačkog preduzeća “Nov produkt” u kojoj ovo preduzeće radi naknade materijalne i nematerijalne štete, izgubljene dobiti, izmakle koristi i uništenog brenda od Republike Srpske potražuje 138.294.458 KM.
– Pravobranilaštvo je 27. februara prošle godine Okružnom privrednom sudu dostavilo odgovor na tužbu tog preduzeća i postupak je u toku – kaže Govedarica.
Naplata obaveza
Pravobranilac RS Milimir Govedarica kaže da je institucija kojom rukovodi u saradnji sa Poreskom upravom i Ministarstvom finansija preduzela većinu aktivnosti u postupcima stečaja, likvidacija, izvršnim postupcima i postupcima upisa i brisanja zakonske hipoteke.
– Ranije je bila praksa da se daje punomoć predstavnicima institucija koje vode sporove, ali s ciljem što kvalitetnije zaštite interesa RS na ovaj način pokušavamo postići najveći mogući nivo naplate obaveza – kaže Govedarica. Darko Momić/Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Tolike pare dobili kroz donacije i tolike kredite digli za ovih 25 godina od završetka rata a još nemaju registar nektretnina. Ne mogu da povjeruje. Da li je to tačno, ili se on nije dobro odrazio