BEOGRAD, Više od 787 hiljada penzionisanih radnika mjesečno ne podiže više od 21 hiljade dinara, pokazuju podaci Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Srbije.
Toliki iznos “ne prebacuje” ni 33.600 penzionisanih privatnika,dok su ubjedljivi rekorderi u rvanju sa siromaštvom bivši poljoprivridneci.
Njih 220.000 je teške i iscrpljujuće poslove u voćarstvu, stočarstvu i obradi zemlje zamjenilo za penziju koja u prosjeku nije veća od 8.100 dinara.
Zamrznute penzije u oktobru 2008. odlediće se tek u aprilu iduće godine i tek tada će najstariji zatvoriti krug od tačno 30 mjeseci kako penzioneri gledaju identične i skromne iznose na svojim čekovima. A oko milion penzionera u svojim novčanicima već godinama ne prebrojava više od dvjesta evra mjesečno.
“Penzionerima nikada nisu ovoliko dugo zamrznuta primanja”, kaže i Milan Nenadić, član Upravnog odbora Fonda PIO i predsjednik Saveza penzionera Vojvodine.
“A kada pogledamo sva poskupljenja, jasno je koliko su porasli troškovi života. Od tada do danas inflacija je sigurno zabilježila rast od 15 odsto. Sve je to uticalo na standard najstarijih, koji sve duže žive kao da su na socijalnoj pomoći, a ne kao da su zaradili svoje penzije”, navodi Nenadić.
Samo u posljednjem mjesecu cjenovnici se sve češće mjenjaju. Prepravljene cijene, naravno, plaše one koji ionako jedva sastavljaju kraj sa krajem. Poskupilo je brašno, hljeb, mlijeko, jogurt, sir, ulje…
“Kada dobijete penziju od, recimo, 10.000 dinara i platite samo račun za struju, telefon i komunalije, šta vam ostane? E, tako žive hiljade najstarijih, a to je strašno”, priča Nenadić.
On kaže i da nisu tačne ni priče nekih nazovi ekonomskih analitičara da svako dobija koliko je zaradio, jer imate obućara sa stažom od dvadeset godina, koji danas dobija mizernu penziju, istu kao i socijalnu pomoć ili veću tek za hiljadu, dvije.