GORAČIĆI, U dragačevskom selu Goračići, nedaleko od Guče, u toku su završne pripreme za početak rada minielektrane, koja će proizvoditi električnu energiju od biomase, a čija je gradnja počela prije godinu dana.
Sada predstoje hidraulična ispitivanja, prije nego što, za oko dva mjeseca, bude puštena u pogon.
Prva seoska elektrana ove vrste u Srbiji kao energent koristiće biomasu dobijenu sa imanja desetak obližnjih domaćinstava, površine od 30 do 40 hektara.
Zahvaljujući instaliranoj snazi od 75 kilovata, elektrana će godišnje proizvoditi oko 600.000 kilovat-čašova, što je dovoljno za snabdjevanje strujom četrdesetak domaćinstava.
Investitor i idejni tvorac ovog projekta, Čačanin Milan Filipović, mašinski inženjer porijeklom iz zaseoka Dragačica, sam je uradio projekat.
Čitav poduhvat koštao je oko 200.000 evra, a sredstva je, kako kaže, obezbjedio sam, osim 25.000 evra dobijenih preko kredita iz Fonda za razvoj.
Filipović ističe da gradnja ovakve elektrane u svijetu košta tri puta više, čak i do milion evra, a računa da će proizvodnja struje, koja će ići direktno u mrežu Elektroprivrede Srbije (EPS), vrijediti godišnje oko 100.000 evra.
Za tonu isporučene silaže poljoprivredna domaćinstva dobijaju 25 evra, a već je pripremljeno oko 1.500 tona zelene mase, što je dovoljno za godinu dana rada te minielektrane.
Biomasa se, kako objašnjavaju, spravlja od kukuruza (stabljika, kočanke i sam plod), djeteline, stočnog graška, pa i trave, a posebna prednost je što su to obnovljivi izvori energije, koji ne stvaraju ekološke probleme.
“Ovo je skup, ali isplativ posao za koji je neophodna veća podrška države i banaka. Sve je besprekorno bezbjedno za životnu sredinu, a jedini nusproizvod je sterilni kompost, koji je pogodan za korišćenje kao đubrivo u povrtarskoj i cvećarskoj proizvodnji”, ukazuje Filipović.
On kaže da namjerava da u blizini sagradi još jednu sličnu elektranu, za šta su već zainteresovani potencijalni investitori iz samog Dragačeva.
Prošle nedjelje Dragačicu je posjetio Željko Radošević, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva Srbije, koji se, kako kažu, pohvalno izrazio o Filipovićevom poduhvatu.
On je, tom prilikom, iznio podatke da Srbija, najvećim dijelom u poljoprivredi, ima mogućnost da godišnje proizvede 12,5 miliona tona biomase.
Planovi predviđaju da se za dvije godine na ovaj način u našoj zemlji dobije za 7,7 odsto električne energije više, što bi podmirilo potrebe najmanje 175.000 domaćinstava.
Komentariši