BEOGRAD, Ministarstvo finansija Srbije dobilo je danas odgovor Evropske komisije u kome se navodi da je izmjenama Zakona o akcizama na naftne derivate prekršen Prelazni trgovinski sporazum između EU i Srbije, potvrđeno je u tom ministarstvu.
U Ministarstvu ističu da će Srbija uvažiti preporuke EK, ali još ne mogu da kažu na koji način će biti usklađene akcize na naftne derivate.
Skupština Srbije je krajem prošle godine usvojila amandman Socijalističke partije Srbije na Zakon o akcizama kojim su akcize na gorivo iz uvoza povećane više nego na gorivo koje proizvodi Naftna industrija Srbije. Izmjene su stupile na snagu 1. januara 2011.
Uvođenjem dvojnih akciza, odmah su ukazali predstavnici Evropske komisije, narušena je konkurencija na tržištu naftnih derivata u Srbiji, pa je Ministarstvo finansija u januaru zatražilo zvanični stav EU o novinama u Zakonu o akcizama.
Naftna industrija Srbije saopštila je da je saglasna sa stavom predstavnika Vlade Srbije da se nađe rješenje koje neće biti na štetu uvoznika naftnih derivata, ali neće oštetiti ni tu kompaniju koja još nije u mogućnosti da proizvodi gorivo evro kvaliteta.
Od 1. januara akciza na motorne benzine povećana je za 0,3 dinara po litru, sa 44,7 na 45 dinara, a na dizel goriva za 4,53 dinara po litru, sa 30,47 na 35 dinara.
Akciza na evro premijum BMB 95 povećana je za 4,8 dinara, na 49,5 dinara po litru, a akciza na evro dizel je uvećana je za 6,53 dinara i iznosi 37 dinara po litru.
Akciza na tečni naftni gas povećana je za 2,71 dinar po kilogramu, i to sa 15,24 na 17,95 dinara, a akciza na ostale derivate nafte na 53,34 dinara po kilogramu.
Vlada Srbije je najbliža rješenju da izjednači akcize na benzin i dizel gorivo, i uskladi ih sa rastom inflacije. U tom slučaju akcize na benzin, koje su prošle godine bile 44,7 dinara po litru, sada bi iznosile 49,3 dinara, a akciza na dizel bila bi povećana sa 30,47 na 33,6 dinara. Beta