Ministarstvo nije vršilo pritisak na hladnjačare

BEOGRAD, Ministarstvo poljoprivrede i trgovine Srbije negiralo je danas da je vršilo pritisak na hladnjačare koji su učestvovali u razgovorima sa proizvođačima maline o povećanju otkupne cijene tog voća, kako to tvrde hladnjačari zlatiborskog i moravičkog okruga.
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Ljubiša Dimitrijević kazao je da je to ministarstvo u pregovorima oko cijene maline između vlasnika hladnjača i proizvođača malina bilo samo posrednik.
“Proizvođači malina iz udruženja ,Vilamet’ i vlasnici hladnjača koji su to željeli postigli su dogovor da se otkupna cijena maline podigne za 10 dinara za kilogram sa mogućnošću utvrđivanja i više otkupne cijene u zavisnosti od cijene ostvarene u izvozu”, rekao je on.
Dimitrijević je naveo da će vlasnici hladnjača koji su pristali na dogovor imati mogućnost za kredite kod Fonda za razvoj.
“Njihovi zahtjevi će biti riješavani po ubrzanoj proceduri. Priliku da apliciraju za kredite će imati i drugi vlasnici hladnjača koji sa prozvođačima maline postignu istovjetan dogovor”, kazao je on.
U jučerašnjem zajedničkom saopštenju, hladnjačari zlatiborskog i moravičkog okruga oštro su reagovali na dogovor o povećanju otkupne cijene na 100 dinara za kilogram, koju su postigli proizvođači sa 11 otkupljivača iz Arilja.
Oni su naveli da ne prihvataju tu cijenu i tvrde da je ona “rezultat pritiska”, što mnoge hladnjačare može “dovesti do bankrota”.
Hladnjačari zlatiborskog i moravičkog okruga traže od Vlade Srbije da prekine sa pritiscima, da se Arilje ne favorizuje, kao ni pojedina udruženja kao što je “Vilamet”, kao i da se novac iz Fonda za razvoj ne troši za plasman firmama koje su izgubile kredibilitet kod banaka.
Uzgajivači malina iz ariljskog kraja usaglasili su 7. avgusta sa ministrom poljoprivrede i hladnjačarima otkupnu cijenu od 100 dinara po kilogramu maline i obustavili petodnevnu blokadu puteva u okolini Arilja.
Malinari su prvobitno od hladnjačara tražili povećanje sa 90 na 126 dinara za kilogram maline.  Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts