BANJALUKA – Šume Republike Srpske uz pomoć resornog ministarstva kupile su od svog zaposlenog nekretnine za potrebe Šumske uprave u Čelincu, u namještenom javnom pozivu koji je pripreman mjesecima ranije, saznaje portal CAPITAL.
Podsjećamo, kako smo nedavno pisali Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske će na prijedlog “Šuma RS” od Đoke Spasojevića iz Čelinca kupiti dva placa (3.500 i 300 kvadratnih metara) u blizini šumskih radilišta i poslovni prostor u Čelincu procijenjene vrijednosti 209.749 KM.
Spasojević je, kako smo saznali od 2006. godine zaposlen u Šumskom gazdinstvu Banjaluka na poslovima izgradnje i održavanja šumskih komunikacija.
Javnom preduzeću u kojem je zaposlen, Spasojević je prodao zemljište u Štrbama i Šnjegotini te poslovni prostor koji se nalazi u istoj zgradi gdje se nalaze i kancelarije Šumske uprave u Čelincu.
Međutim, to nije slučajno jer je taj prostor on kupio upravo od “Šuma” 2001. godine.
Nije poznato po kojoj cijeni ga je kupio, ali se zna da će mu za 54 kvadratna metra biti plaćeno 88.968 KM, što iznosi 1.647 maraka po kvadratu, a što je za stare poslovne prostore u ovoj lokalnoj zajednici više nego odlična cijena.
Pored poslovnog prostora od njega će biti kupljena i dva placa od čega jedan u Šnjegotini i Štrbama, a sam javni poziv za kupovinu je skrojen tako da je Spasojević bio idealan ponuđač.
Naime, u javnom pozivu koji je objavljen krajem prošle godine, ministarstvo je tražilo zemljište na kojem mogu biti i objekti u blizini radilišta “Gozna” veličine između 3.000 i 4.000 kvadrata, te plac u neposrednoj blizini radilišta “Šnjegotina” površine od 300 do 500 kvadratnih metara.
Obje parcele su prema pozivu trebale da se graniče sa zemljištem kojim gazduje ŠG „Banja Luka” kako bi zajedno sa istim činilo jednu cjelinu.
Upravo takve parcele imao je Spasojević. U Štrbama u blizini radilišta “Gozna” on ima livadu od 3.500 kvadrata i na njoj magacin, betonski objekat za skladištenje šumskih proizvoda i bunar za koje će od Srpske naplatiti nešto preko 80.000 maraka.
Drugi plac, od 300 kvadrata mu je u Šnjegotini, i nalazi se samo desetak metara od šumskog radilišta. Za njega će mu biti plaćeno oko 40.000 KM.
Uslov za kupovinu poslovnog prostora bio je da se on nalazi u neposrednoj blizini kancelarija Šumske uprave “Čelinac” radi njihovog proširenja a kao idealan ponuđač ponovo se pojavio Spasojević.
Teren za kupovinu pripremljen prošle godine
On inače ne bi mogao konkurisati da mu Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nije pomoglo kroz izmjene Pravilnika o načinu prikupljanja i kriterijumima za raspodjelu sredstava posebnih namjena za šume.
Naime, izmjenama je omogućeno da se sredstva iz tih namjena mogu koristiti i za kupovinu zemljišta na kojem se nalaze i pripadajući objekti što po starom pravilniku nije bio slučaj.
Da se pravilnik nije promijenio Spasojević ne bi mogao da proda zemljište, jer je na placu u Štrbama imao izgrađen magacin i bunar, a na zemljištu u Šnjegotini jedan građevinski objekat.
Ministarstvo i Šume RS peru ruke od prljavog posla
U ministarstvu su ranije negirali svoju umješanost pravdajući se tvrdnjom da su nekretnine kupili na osnovu zahtjeva koji su dobili od “Šuma”.
Sa druge strane u ovom javnom preduzeću podsjećaju kako je upravo ministarstvo promijenilo sporni pravilnik.
“Javni konkurs raspisalo je ministarstvo iz kojeg je vidljivo da nepokretnosti ne kupuje Javno preduzeće. Uprava javnog preduzeća je donijela zaključak kojim je saglasna da se izvrši kupovina nepokretnosti na području ŠG Banjaluka”, navodi se u njihovim odgovorima upućenim portalu CAPITAL.
Pitanje o tome da li je kupovina nekretnina od osobe koja je zaposlena u njihovom preduzeću u skladu sa propisima u “Šumama RS” su ignorisali.
Obavještenje o rezultatima konkursa možete preuzeti OVDJE.
CAPITAL: Dejan Tovilović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zatvor?