ATINA, Grčki ministri apelovali su na “kolebljive” članove vladajuće Socijalističke partije da obave svoju dužnost na glasanju u parlamentu naredne sedmice i podrže bolne mjere štednje koje traže finansijske institucije u zamjenu za nove zajmove.
Ministar finansija Evangelos Venizelos rekao je da će razgovarati sa svakim poslanikom koji ima neke sumnje i zabrinutosti.
“Smatram da će osjećaj odgovornosti na kraju prevladati”, rekao je on televizijskoj stanici Alter.
Nakon što je većina premijera Jorgosa Papandreua pala na šačicu jedan poslanik njegove PASOK partije rekao je u petak da će glasati protiv mjera i tako se pridružio drugom članu stranke koji je početkom mjeseca najavio svoje protivljenje.
Ministar pravde Miltijadis Papaioanu apelovao je na poslanike da podrže nepopularne mjere.
“Oni moraju da budu gluvi na sve kritike koje će čuti i obave svoju dužnost”, rekao je on za televizijsku stanicu “Mega”.
Uprkos snažnom pritisku evropskih lidera, uključujući njemačkog kancelara Angelu Merkel, konzervativna opoziciona partija Nova demokratija odbila je da podrži paket što znači da će na kraju dva ili tri glasa odlučiti ishod.
Vlada Papandreua sada ima 115 od 300 mjesta u parlamentu.
Mjere štednje koštale su socijaliste pet slučajeva “dezerterstva” od izborne pobjede u oktobru 2009. godine uz većinu od 160 poslanika.
Za narednu sedmice zakazan je dvodnevni generalni štrajk, koji će se podudariti sa glasanjem, nakon niza masovnih nereda, protesta i štrajkova u kompanijama uključujući elektropriovredu Grčke PPC, koja će biti privatizovana naredne godine.
Zbog nemogućnosti da pozajmljuje na tržištima zbog lošeg ekonomskog stanja javnih finansija Grčka zavisi od međunarodne pomoći kako bi izbjegla bankrot narednih dana, što bi potreslo globlanu ekonomiju.
Ali međunarodni pozajmljivači traže jasnu opredjeljenost za reforme i ako grčki parlament ne uspije da podrži mjere štednje na glasanju 29. i 30. juna EU i MMF neće odobriti 12 milijardi evra koje su hitno potrebne Grčkoj.
Atina je prihvatila paket pomoći od 110 milijardi evra zajma od EU i MMF-a u maju 2010. godine ali sada traži drugu pomoć sličnog obima kako bi ispunila svoje finansijske obaveze do kraja 2014. godine, kada se nada povratku na tržišta kapitala.
Mjere štednje gurnule su Grčku u najdublju recesiju za posljednjih 37 godina sa društvenim bruto proizvodom koji je opao za više od četiri odsto prošle godine.
Nezaposlenost je dostigla 16,2 odsto u martu, a stopa nezaposlenosti među mladima 43 odsto.
Ministar finansija Venizelos priznao je da su mnoge mjere koje je dogovorio kasno u četvrtak sa predstavnicima EU i MMF-om bile nefer i surove, ali da su neophodne da bi se izbjegao bankrot države.