LUKSEMBURG, Ministri ekonomije i finansija 27 zemalja – članica Evropske unije (EU) danas će u Luksemburgu pokušati da usvoje zajedničke mjere za rješenje tekuće finansijske krize koja je za evropske zemlje najgora od Drugog svjetskog rata.
Uoči današnjeg skupa ministara EU sastali su se sinoć ministri finansija 15 članica zone evra, a objavljen je i niz dvostranih konsultacija, nakon kojih je Francuska, koja je do kraja ove godine predsjedavajući u Uniji, saopštila da “sve zemlje Unije neće žaliti napora za borbu protiv krize”.
U saopštenju se izražava nada da zemlje EU mogu postići “jedinstven opšteevropski prilaz u rješavanju krize i da će u tome tjesno sarađivati”.
“Mi ćemo usvojiti neophodne mjere za postizanje stabilnosti finansijskog sistema”, izjavio je Žan-Klod Junker, luksemburški premijer i predsjedavajući ministara finansija zone evra.
Junker je naglasio, kako prenose novinske agencije, da je prilikom jučerašnjeg skupa ministara finansija zone evra postignuta saglasnost da se ni u kom slučaju ne smije dozvoliti pad regionalnog finansijskog sistema i da se neće dozvoliti pad niti jedne “sistemski važne finansijske institucije”.
On je, istovremeno, upozorio da države članice EU i dalje moraju poštovati Pakt stabilnosti i rasta kojim su ustanovljena pravila poslovanja.
Analitičari, međutim, navode da antikrizne mjere EU za sada nisu usaglašene, jer se vlade nekih vodećih članica 27 – članog bloka država spremne da u potpunosti garantuju bankarske uloge građana, a druge nisu za takvo rješenje.
Razlike postoje, osim toga, u ocijeni koliko treba da budu velika sredstva kojima će se obavljati intervencije na evropskom finansijskom tržištu, a takođe postoji i razmimoilaženje u tome da li je potrebno osnivati poseban antikrizni fond, kao što je to učinila vlada SAD, izdvojivši sumu od 700 milijardi dolara da bi otkupila akcije posrnulih domaćih banaka.
Njemačka vlada je u nedelju objavila da će garantovati štednju građana u domaćim bankama do ukupne vrijednosti od bilion evra.
Prije toga su vlade Irske i Grčke, takođe, usvojile istu mjeru, a niz vlada drugih članica EU odlučile su da drastično povećaju sume štednih uloga za čiju isplatu one pružaju garancije.
Španski ministar finansija Pedro Solbes, a takođe i nekoliko diplomatskih predstavnika EU, potvrdili su da će učesnici današnjeg sastanka u Luksemburgu predložiti da se drastično uvećaju garantovani deopoziti građana u svim članicama Unije.
Današnji sastanak ministara finansija EU uslijediće nakon jučerašnjeg maksimalnog pada vodećeg indeksa akcija u Evropi i rekordnog procentnog pada (oko 800 poena) Dau džonsovog indeksa akcija na Volstritu.
Dau džons indeks je, osim toga, u zaključnoj trgovini na njujorškom Volstritu opao na ispod 10 hiljada poena, što je prvi takav slučaj u protekle četiri godine.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.