NJUJORK, Neki od najbližih saradnika američkog ministra finansija Timotija Gajtnera zaradili su prošle godine milione dolara radeći za bankarske grupacije Goldman Sachs i Citigroup i druge firme sa Wall Streeta, pokazali su izvještaji o njihovim ličnim primanjima.
Jedan od Gajtnerovih savjetnika Džin Sperling zaradio je prošle godine, radeći za Goldman Sachs 887.727 dolara. Dodatnih 158.000 dolara zaradio je zahvaljujući predavanjima u uglavnom finansijskim kompanijama, uključujući i firme na čijem je čelu bio teksaški milijarder optužen za tešku prevaru Alen Stenford. Drugi bliski saradnik američkog ministra finansija Li Saks prijavio je za 2008. više od tri miliona dolara prihoda, ostvarenih radom za njujorški hedž-fond “Mariner Investment Group”.
Kao članovi Gajtnerovog kabineta, Sperling i Saks obavljaju javnosti nevidljive poslove u Ministarstvu finansija SAD, gdje učestvuju u nadgledanju primjene 700 milijardi dolara vrijednog plana za spas bankarskog sistema, ustanovljavanje propisa o platama rukovodilaca i promjene finansijske regulative. Uprkos tako odgovornim pozicijama, oni nisu bili izloženi javnim prozivanjima kao neki drugi zvaničnici koje je imenovao Senat, a nisu u obavezi ni da svjedoče u Kongresu kako bi objasnili ili opravdali mjere Ministarstva.
Speling i Saks su za posao savjetnika ministra finansija SAD plaćeni po 162.900 dolara godišnje. Saks je početkom godine odustao od takmičenja za radno mjesto glavnog zvaničnika Ministarstva za domaće finansije, što je pozicija koju mora da potvrdi Senat. Njegovo odustajanje tumači se kao mjera opreza, jer bi se našao na meti opsežnih provjera.
Nije neobično da se zvaničnici Ministarstva finansija regrutuju iz finansijske industrije, ali predsjednik SAD Barak Obama prilično kritikuje Wall Street uz optužbe da je kultura visokog rizika i visokih bonusa koje taj sektor isplaćuje svojim menadžerima značajno doprinijela pojavi kreditne krize. Iz kreditne krize izrodila se najteža finansijska i ekonomska kriza u posljednjih nekoliko decenija, koja je zahvatila cijeli svijet.
Očekuje se da će se nakon ovih informacija Ministarstvo finansija i Wall Street ponovo naći na žestokom udaru javnosti, koja je tek zaboravila pohlepu s isplatom bonusa.
Azijski bankari se vraćaju kući
U Njujorku bi do iduće godine, zbog krize, moglo da bude izgubljeno 46.000 radnih mjesta u bankarstvu i na stotine hiljada drugih u sektorima koji zavise od Wall Streeta.
Suočeni s takvom opasnošću i svjesni da će sve teže naći posao u Americi, studenti porijeklom iz Azijskih zemalja koji završavaju studije u SAD sve češće se odlučuju na povratak u matične zemlje, u kojima je privreda u usponu. To je, međutim, možda dobro za Aziju, ocjenjuju analitičari, navodeći da je nekoliko azijskih zemalja već pokazalo interes za Azijate s američkim diplomama.
Visokoobrazovani stručnjaci sve češće odlaze u Kinu, Indiju i druge azijske zemlje s privredama u naglom usponu. Prošle godine u Kini je njihov broj porastao za 55 odsto.