MINSKI, Nacionalna banka Bjelorusije (NBB) namjerava da iduće godine suzi koridor fluktuacije domaće novčane jedinice – rublje – prema korpi valuta (dolar, evro i ruska rublja) na pet sa ovogodišnjih deset odsto, izjavio je guverner banke Pjotr Prokopovič.
Početkom 2009. godine Bjelorusija je sprovela jednokratnu devalvaciju nacionalne valute od 20 odsto, s tim što je do sada vrijednost bjeloruske rublje dodatno opala za još 5,02 procenta.
NBB je tokom ljeta proširila koridor oscilacije kursa na deset procenata, što je naišlo na odobravanje Međunarodnog monetarnog fonda, koji je Minsku odobrio stabilizacioni zajam vrijedan 3,5 milijardi dolara.
“Stabilnost nacionalne valute osiguraće koridor u granicama plus-minus pet odsto”, izjavio je Prokopovič potkraj minule sedmice.
On je takođe rekao da Nacionalna banka namjerava dogodine da snizi stopu refinansiranja na devet do 12 odsto sa sadašnjih 14 procenata, prenosi agencija Rojters.
Na sjednici vlade je takođe razmatran nacrt budžeta za 2010. godnu, kojim je budžetski deficit projektovan na 1,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Proračun bjeloruskog ministarstva finansija, a povodom projktovnog budžeta za sljedeću godinu, se zasnivaju na očekivanom privrednom rastu od dva odsto i usporavanje inflacije na devet procenata u 2010. BDP Bjelorusije je od januara do avgusta ove godine opao za 0,5 odsto, a do kraja godine zvaničnici u Minsku prognoziraju privredni rast od dva do pet procenata.
Bjeloruska vlada je ranije objavla da je pripremila dva scenarija ekonomskih predviđanja za 2010. godinu, s tim što osnovni plan predivđa rast BDP od dva do tri odsto, a optimistični – deset do 11 procenata.
“Bazni scenario će garantovano biti realizovan pod bilo kojim uslovima, osim ako ne nastupe više sile u vidu novog talasa krize” rekao je na sjednici vlade ministar ekonomije Nikolaj Zajčenko.
Bjelorusko ministarstvo finansija je predložilo povećanje poreza za dodatu vrijednost na 20 odsto sa sadašnjih 18 procenata, kako bi se nadomjestili opadajući prihodi zbog ukidanja nekih drugih poreskih nameta.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.