BEOGRAD, Bankari neće podizati kamate na dozvoljeni minus, iako im mjere NBS, a prije svega povećanje referentne kamatne stope, značajno poskupljuju ovu vrstu plasmana. Očigledno je da su i banke shvatile da je prekoračenje po tekućem računu i sada sa kamatom od 35 odsto preskupo.
Prema podacima Kreditnog biroa, broj tekućih računa u Srbiji se smanjuje. Ima ih 6,36 miliona, a koristi ih 4,29 miliona građana. Banke su odobrile građanima kroz odobravanje pozajmica oko 35,6 milijardi dinara. Ali, tek je polovina iskorišćena. Jer, građani, iako je riječ o najdostupnijem načinu da pozajme novac, ipak sve više postaju svjesni da je riječ o rekordno skupom zajmu.
Da se nešto u svijesti građana mijenja ukazuje i podatak o smanjenju broja tekućih računa koji su blokirani zbog neizmirivanja obaveza. Prošlog mjeseca 6,5 odsto je iznosilo učešće docnje u ukupnom iznosu dozvoljenog minusa, dok je, na primjer, krajem prošle godine taj procenat iznosio 8,6 odsto.
– Kamata na dozvoljene pozajmice u Sosijete ženeral banci nije vezana za referentnu kamatu Narodne banke Srbije i ne prati njeno povećanje – kažu u ovoj banci. – Nedavno smo, u okviru specijalne akcije, omogućili budućim klijentima koji se odluče da svoja zaduženja refinansiraju kreditom kod nas, da dobiju dozvoljenu pozajmicu do 40.000 dinara bez plaćanja kamate tokom prvih šest mjeseci.
Građani koji u Rajfajzen banci koriste dozvoljeni minus, do 10.000 dinara limita oslobođeni su kamate. U Unikredit banci su nam potvrdili, takođe da ne namjeravaju da povećavaju kamatu na dozvoljeni minus.
Računica
Ako je prosječna kamatna stopa na dozvoljeni minus 2,5 odsto mjesečno, to znači da će se klijentu sa zaradom od 50.000 dinara za ovu pozajmicu skidati sa tekućeg računa oko 1.250 dinara mjesečno, odnosno približno 15.000 dinara na godišnjem nivou. Nedozvoljeni minus je još skuplja pozajmica i dostiže i do šest odsto mjesečno. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.