Miroslav Lajčak: Vraćeno je povjerenje

Dogovor o poslovniku Parlamentarne skupštine BiH vratio je povjerenje koje su politički lideri izgubili poslije neusvajanja ustavnih amandmana u aprilu 2006. godine. Ocijenio je ovo u intervjuu za “Nezavisne” Miroslav Lajčak, visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU u BiH.
“Političari iz RS shvatili su da ih niko neće preglasati, a oni iz FBiH shvataju da niko neće blokirati rad institucija BiH. S vraćenim povjerenjem možemo mnogo lakše nastaviti da provodimo reforme u BiH”, kazao je Lajčak.
On kaže da očekuje kako će danas Savjet ministara BiH usvojiti akcioni plan o reformi policije, te da će Oli Ren, evropski komesar za proširenje, danas dati zeleno svjetlo BiH za parafiranje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Lajčak najavljuje novi sastanak lidera u Banjaluci najkasnije do 15. decembra, gdje bi ustavna reforma trebala biti glavna tema.
NN: Da li je kriza u BiH prošla usvajanjem izmjena poslovnika Parlamentarne skupštine BiH?
LAJČAK: Možemo slobodno reći da je kriza prošla, ne samo usvajanjem poslovnika, iako je to najvidljiviji spoljni akt, ali važno je da se normalizovala politička atmosfera između političkih lidera BiH međusobno, te međunarodne zajednice.
NN: U BiH dolaze visoki funkcioneri EU. Da li je jedini razlog za to parafiranje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i je li to konačna stvar?
LAJČAK: Nije još konačno, ali postoje velike šanse za to. I upravo posjeta Olija Rena govori o tome i on dolazi jer je pozitivno reagovao na politički trenutak u BiH. Naravno, naša je preporuka da se to iskoristi u pozitivnom smislu. Ren će se sastati sa predstavnicima državnih institucija i liderima stranaka.
NN: Ukoliko u utorak bude parafiran sporazum vlastima predstoje obaveze, a šta će to konkretno značiti za stanovnike ove zemlje i kada će osjetiti napredak?
LAJČAK: Nije to nešto što će građani odmah osjetiti, ali ubijeđen sam da će osjetiti relativno brzo. Najvažnije je da otklonimo ovu negativnu atmosferu koja je dominirala u BiH od aprila 2006. godine kada je pao aprilski paket ustavnih amandmana. Sada zaustavljamo taj trend neuspjeha i vrijeme je da krenemo uzlaznim putem. Potrebno je da građani žive u pozitivnoj atmosferi da bi i društvo napredovalo. Osim toga, parafiranjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju ulazimo u jedan proces koji je jasno definisan, transparentan i ima svoje putokaze. Tu nema lutanja. Često sam javno govorio da se BiH vrti ukrug, a nakon parafiranja ulazi se u jedan proces gdje postoje određene faze i jasna pravila, pa ima malo prostora za demagogiju i vidi se ko ide u tom pravcu, a ko skreće sa evropskog puta. Znam i na osnovu iskustva moje zemlje da ulaskom u tu fazu dogovorenog odnosa sa EU svi procesi će se značajno ubrzati, otpašće sve te nepotrebne polemike da li nam treba ovo ili ono jer je sve jasno definisano.  
NN: Da li je akcioni plan o provedbi reforme policije u BiH i dalje prioritet, postoji li saglasnost političkih lidera o tome, kako su nedavno rekli?
LAJČAK: Akcioni plan važan je zbog nekoliko stvari. Prije svega EU je pozitivno reagovala na Mostarsku deklaraciju i sam sastanak u Mostaru. To je bila načelna deklaracija i EU je rekla da je to dobar korak, ali da treba nastaviti dalje. Akcioni plan je reakcija bh. lidera na tu želju EU i on je sada jedna vrsta mape puta jer imamo spisak agencija koje treba uspostaviti zakonom i rok u kome to treba uraditi. Šest mjeseci nakon usvajanja ovog dokumenta u Savjetu ministara treba da se obavi prvi dio reforme, a godinu nakon ustavnih promjena drugi dio reforme koji je vezan za lokalnu policiju. U tom smislu bila je to jedna dobra komunikacija bh. političara i EU i zato je ovaj akcioni plan značajan. Na sastanku lidera u Sarajevu rečeno je da je ovaj plan irelevantan dok traje kriza. Sutra Oli Ren može da se upozna sa tim dokumentom i da donese svoju odluku.
NN: Znači, sve što je dogovoreno u Sarajevu 22. novembra stupilo je na snagu usvajanjem izmjena poslovnika?
LAJČAK: Dogovoreno je da će to stupiti na snagu danom usvajanja akcionog plana na sjednici Savjeta ministara BiH, a to očekujem da će se desiti danas.
NN: Kada će se krenuti u ustavnu reformu jer u akcionom planu piše da će organizacija policije biti usklađena sa Ustavom BiH?
LAJČAK: Prvi dio reforme policije mora da se desi najkasnije šest mjeseci od usvajanja i to je vezano za državni nivo u vezi sa zakonima i agencijama, a drugi dio u vezi je s ustavnom reformom. Ustav je već na dnevnom redu i o tome se razgovaralo i u Mostaru i u Sarajevu, ali nije bilo vremena za to zbog situacije koju smo tada imali. Očekujem da na narednom sastanku, koji će se održati u Banjaluci najkasnije do 15. decembra, tema bude ustavna reforma.
NN: Znači, sada se ulazi u fazu konkretnih dogovora o ustavnom uređenju BiH?
LAJČAK: Tačno. Trebalo bi kao prvi korak da se lideri dogovore o načinu rada, odnosno o ulozi pojedinih domaćih i međunarodnih institucija u tome. Poslije Nove godine očekujem da bismo mogli da krenemo u konkretne aktivnosti.
NN: Da li ste Vi lično zadovoljni ovim dogovorom i da li je to zaista bila dobra volja naših političara ili novi metod pritiska međunarodne zajednice?
LAJČAK: Jesam zadovoljan. Uvijek sam zadovoljan kada je to što smo postigli rezultat dogovora domaćih političara. Sve to što se nametne spolja nije dobro, a sve što je rezultat dogovora to je korak naprijed. Važno je da se oni dogovore, da to ima podršku svih koalicionih partnera, da je to u skladu sa Ustavom i da zadovoljava moje zahtjeve. Zadovoljan sam jer je to odluka vaših političara. Ubijeđen sam da razgovori o poslovniku jesu stvorili pozitivniju atmosferu jer je na početku bilo puno nepovjerenja kad su političari iz RS stalno mislili da je cilj tih mjera da se omogući nadglasavanje, a političari iz FBiH su mislili da je cilj političara iz RS blokada. Sada je jasno da niti jedno niti drugo ne može, ni nadglasavanje niti blokada. Pala je barijera nepovjerenja i to je značajno i vjerujem da ćemo to osjetiti u narednom periodu.
NN: Imali ste medijsku prepisku sa Nikolom Špirićem. Ukoliko on ponovo bude predsjedavajući Savjeta ministara BiH, da li će to otežati vašu komunikaciju?
LAJČAK: Ne. Ja sam sa gospodinom Špirićem osim medijske imao i uobičajenu komunikaciju, ljudsku. Treba shvatiti da se svaki bavi svojim poslom. Špirić ima svoju odgovornost, svoj posao, politički lider ima svoj, a ja imam svoj posao i odgovornost. To treba da se odvaja od nekih ličnih emocija, ali odnos sa gospodinom Špirićem je bio i ostao dobar.
Ne može se riješiti sve preko noći
NN: Opozicija prigovara da su i akcioni plan i izmijenjeni poslovnik vrlo uopšteni i da je kriza samo odgođena jer će ih svako tumačiti na svoj način?
LAJČAK: Mislim da to nije istina. Mi u tom procesu imamo niz pitanja koja treba da riješimo, ali sve treba da se riješi korak po korak. Danas smo u fazi kada možemo da kažemo da smo zaustavili negativan trend, krenuli u uspjeh pozitivnim trendom. To je pretpostavka da idemo od jednog prema većem pitanju i to niko ne može vjerovati da se preko noći ili u roku od sedam dana riješe svi problemi, ali da se stvori ambijent da počnu rješavanja ovih akutnih, to je jedino realno moguće gdje se upravo nalazimo.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts