BEOGRAD, Potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić kazao je da je na upravo završenom godišnjem sastanku Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu dogovorena prva konkretna investicija u Srbiju od deset miliona evra.
Đelić je gostujući na Radiju B92 naveo da je ta investicija dogovorena sa predsjednikom jedne od najačih industrija guma Mišelin i da će ona biti realizovana u narednih 18 mjeseci.
“Poslije Davosa vidim potvrdu da kad svjetska tražnja padne i do trideset odsto svjetski direktori traže gde mogu da investiraju u ovom momentu”, kazao je on.
Prema riječima Đelića, Međunarodni monetarni fond (MMF) očekuje da ovogodišnji privredni rast u svijetu bude 0,5 odsto što je najniže od drugog svjetskog rata.
“Za razvijene zemlje očekivanje MMF-a su da privredni rast bude minus dva odsto, a za manje razvijene minus tri, četiri odsto. Evropka banka za obnovu i razvoj procijenila je za Srbiju da će taj rast biti 2,5 odsto”, kazao je on.
Đelić je dodao da je u Davosu predloženo formiranje Ekonomskog savjeta bezbjednosti pri Ujedinjenim nacijama.
Potpredsjednik Vlade je rekao i da je taj sastanak bio priprema za sastanak 20 najvećih zemalja G8 u Londonu, najavljen za 2. april, a na kom će se odlučiti o nekim elemantima iz oblasti arhitekture.
Đelić je izrazio očekivanje da će danas biti uplaćeno 400 miliona evra Srbiji od prodaje Naftene industrije Srbije (NIS).
“Ne znam tehničke detalje, ali koliko sam čuo i novac i korporartivne garancije su dostavljene i očekujem da sredstva danas budu uplaćena. Vrijeme je da krenemo u posao”, kazao je on.
Đelić je ocijenio da je efekat krize doveo da se u svim zemljama više komunicira između sindikata, poslodavca i Vlade da bi bilo paradoksalno da zapadni Balkan bude jedini dio Evrope koji ne radi na taj način.
“Zbog toga sam pozvao i zahavalan sam što su se kolege svih šest zemalja zapadnog Balkana odazvali da dođu u Srbiju odakle ćemo poslati jednistvenu poruku da podržavamo jedni druge u evropskim integracijama i ukazati na činjenicu da EU za sada nije odvojila nikakva svježa sredstva za ovaj dio Evrope”, kazao je on.
Đelić je istakao da među tih šest zemalja postoje bilateralni problemi o kojima će se obavezno razgovarati u drugim prilikama. Mondo