BEOGRAD, Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) doputovaće sutra, 18. avgusta u Beograd, gdje će od četvrtka, 19. avgusta voditi razgovore sa predstavnicima Vlade Srbije o petoj reviziji stend-baj aranžmana sa tom međunarodnom finansijskom institucijom.
Misija MMF-a trebalo bi da ostane u Srbiji do 31. avgusta, a predvodiće je, kao i tokom prethodnih posjeta, Albert Jeger.
Kako je ranije najavio premijer Mirko Cvetković, prvi zvanični razgovori povodom pete revizije aranžmana sa MMF-om počeće 23. avgusta i izrazio očekivanje da će oni biti uspješno okončani, kao i svi do sada.
Cvetković je istakao da će ključno pitanje tokom razgovora biti zakon o fiskalnoj odgovornosti.
– Mi smo taj zakon pripremili i mislim da je u osnovi prihvatljiv, a tokom pregovora biće riječi njegovim o detaljima. Sve ostale stvari mislim da ćemo relativno lako proći, zato što u budžetu realizujemo sve što je do sada dogovoreno – kazao je on i naglasio da se na osnovu trenutne situacije može reći da će odmrzavanje plata u javnom sektoru i penzija u ovoj godini biti teško ostvarivo.
Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić ocijenio je da predstojeći pregovori, povodom pete revizije kreditnog aranžmana sa MMF-om, neće biti laki, ali da će se uspješno završiti.
– Mislim da će predstojeći pregovori biti, najmanje, podjednako ozbiljni kao i svi prethodni. Vjerujem, međutim, da će biti uspješni i da vlada preduzima korake u dobrom pravcu, prije svega po pitanju pripreme jednog kvalitetnog zakona o fiskalnoj odgovornosti – naglasio je Šoškić i izrazio uverenje da će taj zakon, koji između ostalog predviđa formiranje fiskalnog saveta kao nadzornog tijela, u velikoj mjeri doprinjeti da se trošenje novca u Srbiji stavi pod viši nivo kontrole i “da se obezbjedi ono što je vrlo važno – da Srbija troši u okvirima granica bruto domaćeg proizvoda koji stvara”.
MMF je 15. maja 2009. odobrio Srbiji stend-baj aranžman u ukupnom iznosu od 2,9 milijardi evra, koji će trajati do aprila 2011. godine.
U dosadašnje četiri tranše Srbija je povukla oko 1,4 milijardi evra za jačanje deviznih rezervi, pri čemu je u okviru treće tranše povukla samo polovinu sredstava i 15 odsto četvrte tranše kredita.
Po osnovu do sada odobrenih, a nepovučenih sredstava, NBS može da računa na još 507,2 miliona evra, od čega najveći dio može da se povuče u svakom trenutku.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Smatram da je sazrelo vreme za odmrzavanja plata i penzija, ali ne svih kategorija vec penzije do 15 hiljada dinara treba povecati za 20%, a one izmedju 15-20 hiljada 8%. Dok penzije iznad 50 hiljada treba kresati.
Plate u obrazovanju treba da se povecaju za 14%, u zdravstveno-socijalnoj zastiti u proseku za 7% u masi zarada, i to tako sto bi vozaci hitne pomoci koji danas imaju 20 hiljada dinara za isti posao koji njihove kolege u GSP dobijaju 50 hiljada i beneficirani radni staz bile povecane na 30 hiljada, dok bi plate lekara i medicinskih sestara bile povecane za 4%.