BEOGRAD, Vlasnik Delte Miroslav Mišković postao je najbogatiji čovjek na prostoru bivše Jugoslavije, preskočivši na listi najbogatijih u jugoistočnoj Evropi Filipa Ceptera.
Miškovićeva imovina povećana je sa dvije milijarde dolara na 2,8 milijardi dolara tako da je sa prošlogodišnjeg 42. mjesta popeo se na 35. mjesto na listi 100 najbogatijiih u jugoistočnoj Evropi koju sastavlja poljski nedjeljnik “Vprost”.
Najbogatiji Srbin prošle godine Filip Cepter, spao je sa prošlogodišnjeg 23. mjesta na 36., odmah iza Miškovića.
Cepterovo bogatsto sa 4,4 milijarde istopilo se na 2,6 milijarde po procenama autora rang liste.
Među 100 najbogatijih u istočnoj Evropi je i srpski biznismen Predrag Ranković, koga prošle godine nije bilo na listi, a sada je na 93. mjestu sa bogatstvom koje se procjenjuje na 700 miliona dolara.
Imovina srpskog biznismena Đorđa Nicovića jednako je procijenjena kao i imovina Ivice Todorića jedinog Hrvata među istočnoevropskih 100 bogataša.
Vlasnik kompanije EMI Stanko Subotić, sa bogatstvom od 600 miliona dolara, kojima je prošle godine zauzeo 93. mjesto, sada nije uspio da uđe među 100 najbogatijih u istočnoj Evropi.
Ukupna imovina 100 TOP istočnoevropskih tajkuna ove godine je smanjena za 21 milijardu, jer je procijenjena na 369 milijardi dolara, dok je prošlogodišnja lista cijenila njihovo ukupno bogatstvo na 390 milijardi dolara.
Najviše su izgubili ruski, ukrajinski i poljski tajkuni, poput “kralja aluminijuma” Olega Deripaske čija je imovina prepolovljena sa 30 na 15 milijardi dolara, zbog čega je pao sa prvog na peto mjesto ove liste.
Ruski finansijer Sulejman Kerimov sa 24,5 milijardi dolara sada je najbogatiji u centralnoj i istočnoj Evropi, a sa prošlogodišnjeg desetog mjesta dospio je na prvo zahvaljujući prodaji svojih akcija Gasproma ovog proljeća prije nego što je izbila kriza.
Na osmo mjesto dospio je vlasnik fudbalskog kluba Čelsi Roman Abramovič, čije su se prošlogodišnje 22 milijarde dolara istopile na 10 milijardi, tako da je izgubio drugu poziciju.
Poljski “Vprost” list uradio je analizu u saradnji sa češkim dnevnikom “Mlada fronta Dnes” i još nekoliko srednjeevropskih redakcija.
Komentariši