SARAJEVO, EU je usvojila paket mjera protiv krize da bi pomogla zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo, koji se odnosi i na zemlje zapadnog Balkana, pa tako i na BiH, a novac će, prije svega, biti uložen u projekte čiji je osnov stabilnost privrede, izjavio je šef Delegacije Evropske komisije u BiH Dimitris Kurkulas.
“Konačno rješenje krize je da same investicije dovedu dugoročno do otvaranja novih radnih mjesta, jer trenutno imamo nedopustivu stopu nezaposlenosti u BiH. Imamo niz projekata kojima nastojimo da pomognemo u ovoj oblasti, prvenstveno olakšanjem uslova rada za investitore”, rekao je Kurkulas.
On je u intervjuu “EuroBlicu” naveo da je u isto vrijeme kriza prilika za rješavanje stvari koje su već dugo neriješene.
Komentarišući to što političari u BiH mjesecima ne mogu da se dogovore koga će imenovati za direktora Direkcije za evropske integracije u BiH, Kurkulas je istakao da to u velikoj mjeri otežava položaj BiH u razgovorima sa Evropskom komisijom.
“Zaista u potpunosti poštujem potrebu da se ispoštuje jednaka zastupljenost konstitutivnih naroda u strukturama BiH, ali to pitanje nekad dolazi do iracionalnog, posebno u okviru pregovora sa EU. Najbitnije je da se izabere najbolji mogući kandidat za ovu poziciju, a EU nije bitno da li ta osoba nekome odgovara ili ne, da li je Bošnjak, Srbin ili Hrvat, već da li se razumije u zakone”, dodao je Kurkulas.
On kaže da bi BiH teoretski bilo kada mogla da podnese zahtjev za kandidatski status u EU, ali da nije važno predati kandidaturu, već dobiti status kandidata.
“To nije samo diplomatska formalnost. Donošenje takve odluke je pozitivan signal za razne investitore. Moj savjet bi bio da se ubrza provođenje različitih reformi kako bi kandidatura za članstvo imala veći kredibilitet”, poručio je Kurkulas.
Prema njegovrim riječima, pozitivni pomaci BiH na putu prema Evropi mogući su samo kad postoji spremnost i volja političara.
Podršku Evrope prudskom procesu on ne smatra favorizovanjem pojedinih političara, već isključivo podrškom iskazanoj spremnosti na zajednički dogovor.
Kurkulas je podsjetio da je potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju prošlog juna otvorilo put BiH prema EU.
“Mi smo bili razočarani u određenoj mjeri jer nakon potpisivanja nije ostvaren nikakav napredak, ali zato sada sa zadovoljstvom mogu konstatovati da je u posljednjih nekoliko mjeseci već ostvaren značajniji pomak, što još jednom potvrđuje da kada postoji odgovarajuća politička volja i konsenzus među političkim strukturama, tada je moguć i napredak”, rekao je Kurkulas.
On je ukazao da postoji čitav niz raznih zakona na koje se čeka u Savjetu ministara i različitim parlamentarnim nivoima.
“To su zakoni bitni i za provođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i u kontekstu ukidanja viznog režima”, rekao je Kurkulas.
Kao primjer nepotrebne blokade on je naveo odgađanje imenovanja Upravnog odbora federalnog sistema javnog emitovanja, zbog čega će, kako je rekao u narednih nekoliko dana biti primoran da otkaže pomoć u iznosu od milion KM, namijenjen za pružanje tehničke pomoći, prvensteveno Federalnoj televiziji, ali i samom Javnom RTV servisu.
On je rekao da je bilo značajnog odgađanja kada je u pitanju provodenje Zakona o reformi policije, a još ozbiljno kasni imenovanje direktora agencija, a samim tim i početak rada tih agencija.
“Ali, zaista vjerujem da vlasti shvataju koliko je bitno da se to učini što prije i mi smo u stalnom kontaktu sa svim predstavnicima, Ministarstvom bezbjednosti, civilnih poslova. Zajednički radimo, tim prije jer su neka pitanja vezana i za pregovore o ukidanju viznog režima, a vjerujem da je veoma značajno da vize što prije budu ukinute”, dodao je Kurkulas.