RIM, Mjere štednje koje je donijela italijanska Vlada sa namjerom da snizi veliki budžetski deficit, mogle bi postići suprotan efekat od željenog te usporiti ekonomski rast zbog prevelikih redukcija, javlja “Blumberg”.
Italijanski dug drugi je po veličini u evrozoni, odnosno odmah iza grčkog, a Vlada premijera Silvija Berluskonija odobrila je 12. avgusta novi paket štednje od 4,5 milijardi evra.
Ovim paketom mjera štednje, drugim po redu, Italija želi da uravnoteži svoj budžet do 2013. godine te uvjeri investitore da može do tada smanjiti teret duga na 120 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP).
Navedene mjere redukcije italijanskog duga usmjerene su na povećanje poreskih stopa i snižavanje javne potrošnje za koje stručnjaci upozoravaju da su veoma rizične.
“Uvođenjem strogih restriktivnih fiskalnih mjera, postoje jasni negativni rizici koji utiču na ekonomski rat te mogu ionako oslabljenu italijansku privredu dovesti čak do recesije”, smatra ekonomista Sosiete ženerala iz Londona Vladimir Pilonca.
Prema njegovim riječima, takve mjere mogu potkopati privredni rast, snižavajući budžetske prihode te oslabiti mogućnost fiskalnog prilagođavanja u slučaju ostalih ekonomskih šokova, kao što je rast premije rizika ili kamatnih stopa.
Italijanska vlada, prema svojim procjenama, očekuje rast BDP-a od 1,3 odsto u ovoj te 1,5 odsto u 2013. godini, što je precijenjen postotak u odnosu na prognoze mnogih ekonomista koji smatraju da italijanski rast neće preći jedan pocenat BDP-a u sljedeće dvije godine.
Privredni rast cijele evro regije u posljednjem kvartalu opao je za 0,2 odsto u odnosu na prvi kvartal ove godine kada je BDP u evrozoni porastao 0,8 odsto, što je najmanji rast u posljednje dvije godine.
BDP Njemačke koja je privredno najveća i najjača članica evrozone, u posljednjem je kvartalu porastao za samo 0,1 odsto, dok je italijanska privreda za taj period zabilježila rast od 0,3 procenata.