BANJALUKA, Mjere Vlade Republike Srpske (RS) za ublažavanje posljedica ekonomske krize daju prve rezultate, a to su već osjetili zaposleni u oblasti tekstila, kože i obuće, izjavio je u ministar industrije, energetike i rudarstva Srpske Slobodan Puhalac.
“Jedna od prvih konkretnih mjera jeste pomoć preduzećima iz oblasti tekstila, kože i obuće subvencijom u iznosu od 50 KM po radniku. U februaru je subvencijom obuhvaćeno 7 477 radnika, što je za 750 radnika više nego u januarau. Prema informacijama iz preduzeća, ova pomoć je dobrodošla i za sada daje očekivane efekte”, objasnio je Puhalac.
On je naglasio da je Vlada RS donijela odluku o reprogramu budžetskih i vanbudžetskih obaveza za period do 31. decembra 2007. godine za 206 poreskih obveznika uz grejs period od dvije godine i duže rokove otplate. Takođe, usvojeni su novi kriterijumi i nove kreditne linije plasmana sredstava preko IRB-a.
Ovim pravilima, naveo je Puhalac, uvedena je nova kreditna linija za otkup potraživanja i poboljšani su uslovi po postojećim kreditnim linijama, kroz povećanje iznosa kredita, smanjenje kamatnih stopa i produženje rokova otplate, posebno za privredu.
Povećan je i raspoloživi iznos za obrtna sredstva do 2.000.000 KM, smanjene kamatne stope, produžen period otplate, te povećan maksimalni iznos kredita za poljoprivredu na 5.000.000 KM. Kod kreditnih linija za poljoprivredu i privredu uvedena je mogućnost da se dio kredita usmjeri na refinansiranja postojećih nepovoljnih zaduženja.
Puhalac je naveo da su posebne pogodnosti po pitanju korišćenja kreditnih sredstava predviđene za početne poslovne aktivnosti u poljoprivredi, kao i za preduzeća u privrednim granama koje su potencijalno ugrožene ekonomskom krizom.
“Napravili smo pregled preduzeća koja predstavljaju reprezente po granama, uvažavajući teritorijalnu zastupljenost. U dnevnim kontaktima sa tim preduzećima pratimo promjene i nastojimo da odgovaramo na izazove. Ono što u ovom momentu ne smijemo dozvoliti to je da se za loše procjene ili odluke traži opravdanje u nadolazećoj krizi. To važi kako za preduzeća, tako i za institucije”, rekao je ministar Puhalac.
On je kao najznačajnije moguće preduslove za privredni rast u RS naveo firme poput: Rafinerije nafte, Rafinerije ulja, Petrol, Minihidroelektrane (MHE) na rijeci Bosni, hidroelektrane (HE) na rijeci Bistrici.. Posebno je značajan početak izgradnje Termoelektrane (TE) Stanari, početak realizacije ugovora sa “Štrabakom” za izgradnju autoputeva u RS, pokretanje dijela kapaciteta koje je Vlada RS kupila u stečaju, i joše niz drugih projekata…
Govoreći o prvim rezultatima nakon puštanja u rad pogona Rafinerije ulja Modriča, Puhalac je istako da je to kolektiv koji je radio uspješno, bez obzira na probleme, čuvajući i školujući svoj kadar.
“Osim tržišta EU, planirano je proširenje tržišta na prostorima jugoistočne Evrope sa motornim i industrijskim uljima za 20 odsto u odnosu na 2008. godinu. Ti proizvodi se prvi put, nakon višegodišnje pauze, proizvode od domaće bazne uljne sirovine iz Rafinerije nafte Brod”, istakao je Puhalac i dodao da su planovi tog preduzeća vezani za povratak na zahtjevna tržišta EU i da se na tome već intenzivno radi. U pripremi je i potpisivanje prvih ugovora za parafin i za hidrokrekovana bazna ulja.
Ministar je ocijenio da se situacija oko malih hidroelektrana postepeno raščišćava i naveo da je značajan doprinos tome dala i nedavno održana radionica u Banjaluci, na kojoj su i koncesionari, ali i drugi zainteresovani, mogli da otvoreno iznesu svoje probleme i predlože neka rješenje.
“Paralelno sa tim aktivnostima predstavnici Ministarstva razgovarali su pojedinačno sa koncesionarima s ciljem utvrđivanja činjeničnog stanja, na šta ih je obavezao i zaključak Vlade RS iz decembra prošle godine. Ovih dana ćemo upoznati Vladu RS o rezultatima naših aktivnosti. Najveći dio koncesionara nastoji da ispoštuje elemente i rokove iz ugovora i pripremni radovi su već u toku”, istakao je Puhalac.
Među ugovorima koji se poštuju i čija ralizacija teče utvrđenom dinamikom su ugovori za izgradnju MHE na rijeci Bosni i hidroelektrane na Bistrici.
“Jedan dio koncesionih ugovora svakako će biti raskinut. Razlozi su u rasponu od nemogućnosti obezbjeđenja odgovarajuće dokumentacije i dozvola do nemogućnosti finansiranja izgradnje MHE. Ovaj projekat ima svoju šansu i veći dio potpisanih ugovora biće uspješno realizovan”, zaključio je ministar Puhalac u intervjuu Srni.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
e moj ministre, ne znam ko te dovede tu, treba tebe vratiti na tvoje njive i livade odakle si i dosao
ti si bas optimista lemi, a? 🙂
sa ovakvim ministrima ne vidim optimizma
nek sjasu sa pozicija i daju kormilo mladjim i obrazovanim ljudima
Obrazovanim ljudima, u RS? Da ima obrazovanih mladih ljudi u rs, postojala bi alternativa dodikovoj političkoj opciji, a nažalost, nemamo je.
obrazovan obicno nije jednako i politicki aktivan.
Apsolutno se slazem sa tobom Lemi. Mislim da je Puhalcu najbolje da ode u svoj POLJO-EXPORT i da nastavi da se bavi trgovinom. Ministarska pozicija je očigledno prevelik zalogaj za njega.
Ovakve izjave su sramota za objavljivanje….