BANJALUKA, I pored uspješnog provođenje projekta “Giljotina propisa”, registracija privrednog subjekta u RS i dalje je vrlo komplikovan i skup poduhvat, koji s kompletnom papirologijom, košta po nekoliko hiljada maraka, a traje od jednog dana dao mjesec dana, pa i duže.
Lazar Alakumović, izvršni menadžer u opštinskoj Agenciji za razvoj malih i srednjih preduzeća u Bijeljini, kaže da je procedura osnivanja jedinstvena na cijeloj teritoriji RS, te je i dalje jedna od najkomplikovanijih u svijetu.
– Ukoliko se preduzeće ne registruje za poslove uvoza i izvoza, registracija u Bijeljini košta oko 950 maraka, a u suprotnom nešto manje od 1.500 maraka. Cijeli proces registracije traje najmanje mjesec dana, uključujući i registraciju u sudu – kaže Alakumović, te dodaje da su za prevelike cijene najodgovorniji notari, koji za ovjeru dokumenta, koji je prije koštao oko 50 maraka, sada naplaćuju od 300 do 400 maraka. Pojedini notari, kaže on, zbog toga mjesečno zarade i do 50.000 maraka.
Jedan od svjetlijih primjera pri registraciji privrednog subjekta jeste opština Laktaši.
– Troškovi brze registracije za trgovinske i ugostiteljske radnje iznose 70 maraka, odnosno 50 maraka za sve ostale. Standardna procedura je za 20 maraka jeftinija i nešto sporija – kaže načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti ove opštine, Brankica Zelić. Ona dodaje da kompletni troškovi registracije preduzeća u Laktašima, sa svom sudskom i ostalom papirologijom, iznose oko pet hiljada maraka, s tim što se ulog od dvije hiljade maraka vraća na raspolaganje preduzeću.
Na internet stranici Administrativne službe Banja Luka navodi se da je za osnivanje preduzeća potrebna odluka o osnivanju preduzeća, upis u sudski registar, pečat, odobrenje za obavljanje djelatnosti, statistički broj, račun u banci, poreski i carinski broj. Iznos od 2.500 maraka jeste novčani ulog u banci, neophodan za pokretanje preduzeća, koje u naredne dvije godine mora uplatiti još toliko novca. Pored ovih troškova, plaća se i sudska taksa, u iznosu od 1.600 maraka, ako preduzeće obavlja spoljnotrgovinsku djelatnost, odnosno 600 maraka, ako je ne obavlja. Portparol Administrativne službe, Milenko Šajić, kaže da je za registraciju preduzeća iz domena trgovine ili ugostiteljstva potrebno dva do tri dana, a za proizvodna preduzeća do sedam dana, pod uslovom da je stranka podnijela kompletan zahtjev.Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.