BANJALUKA, Broj povremenih sezonskih poslova koje zadruge mogu da ponude sada je mnogo manji nego prethodnih godina, a muškarcima trenutno možemo da ponudimo građevinske poslove i malo teže fizičke radove koji su plaćeni pet maraka po satu, a djevojkama promocije raznih proizvoda.
Potvrdili su ovo za “Glas Srpske” direktori omladinskih zadruga.
– Za djevojke imamo i dijeljenje letaka. Međutim, tih poslova je mnogo manje nego prošle godine – rekao je direktor omladinske zadruge “SOS” Mile Erceg.
U omladinskoj zadruzi KAB kažu da trenutno mogu ponuditi poslove kao što je branje sezonskog voća i povrća.
– Trudimo se da za povremene sezonske poslove najviše zapošljavamo nezaposlenu omladinu do 25 godina. Studenti te poslove ne mogu da rade, jer oni traju nešto duže u kontinuitetu, a njima obaveze na fakultetu to ne dozvoljavaju – rekao je direktor zadruge Ivo Turkeš.
On je dodao da je za studente trenutno mala ponuda.
– Zainteresovanih je i previše, a poslodavaca koji nude neke poslove je malo. Za neke teže fizičke poslove cijena je pet KM, dok je za sezonske poslove koji traju u kontinuitetu cijena tri KM po satu – istakao je Turkeš.
U Agenciji za posredovanje pri zapošljavanju “Spektar” kažu da su uslovi koji se u ovom trenutku nude za sezonske poslove na moru nepovoljni.
– Konkretno, na Crnogorskom primorju plate su veoma male, smještaj loš, a radi se i po 12 sati dnevno. Bili bi plaćeni otprilike kao i ovdje, pa ljudi koji žele da rade sezonske poslove mogu to i ovdje za taj isti novac – rekao je direktor ove agencije Miroslav Vukajlović.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je trenutno jedina zemlja koja ima liberalni stav za zapošljavanje sezonskih radnika, ali imaju pravila i propise po kome neko može da se kandiduje.
– Za sezonske poslove u oblasti ugostiteljstva i turizma uglavnom traže ljude koji znaju da rade posao, odnosno da imaju radno iskustvo i poznavanje jednog ili više stranih jezika. Sve je manje prostora za one koji su potpuno bez radnog iskustva – naglasio je Vukajlović.
On je istakao da je Hrvatska u ovom trenutku nedostupna za one koji nemaju hrvatski pasoš.
– U Hrvatskoj su ove godine odredili i kvotu za zapošljavanje sezonskih radnika, ne samo u turizmu i ugostiteljstvu, nego i u svim branšama među kojima je i građevina, tako da nemamo mogućnosti da tamo zapošljavamo sezonce – kazao je Vukajlović.
Članovi zadruga
Članovi omladinskih zadruga mogu biti studenti i učenici srednjih škola. Po zakonu kod nas se mogu učlaniti svi oni koji su na birou, a starosna granica je 35 godina. Imamo dosta članova koji su fakultetski obrazovani, ali nemaju posao – rekao je Erceg. Glas Srpske