VAŠINGTON, Rukovodstvo Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) ocijenjuje da sadašnja globalna finansijska kriza ima “sistemski karakter” i da može ozbiljno ugroziti i zemlje sa tranzicionom (prelaznom) ekonomijom.
Direktor MMF -a Dominik Štros Kan je upozorio, u intervjuu za američki dnevnik “Njujork tajms”, da SAD, Evropska unija, Kina i druge zemlje sa jakim ekonomijama moraju pronaći usaglašeno rješenje za izlazak iz sadašnjih teškoća.
Štros Kan je ukazao da bi kriza posebno mogla da bude opasna za zemlje istočne Evrope koje dosta zavise od priliva stranih investicija i imaju probleme zbog hronično visokog platnog deficita.
Čelnik MMF – a smatra da je sada ugroženo više od 20 zemalja, ali je odbio da ih pobroji. Ekonomisi, međutim, ističu da su u toj grupi država najviše ugrožene Bugarska, Estonija, Rumunija i Turska, ali takođe i Južnoafrička republika, Nigerija, Venecuela i Ekvador.
Navedene i druge ugrožene zemlje suočiće se, prema analizi specijalista bankarske grupacije “Morgan stenli”, već naredne godine sa osjetno manjim prilivom kapitala nego u 2008.
“Morgan stenli” predviđa, naime, da priliv kapitala u zemlje sa tranzicijonom privredom iduće godine neće biti veći od 550 milijardi dolara, što je 180 milijardi dolara manje od očekivanog priliva u 2008.
Ubrajanje Venecuele u grupu zemalja koje mogu pretrpjeti veliku štetu zbog tekuće globalne finansijske krize može se dovesti u vezi sa tumačenjem ekonomista da ni zemlje velike izvoznice nafte i drugih sirovina ne mogu biti sasvim sigurne od loših posljedica tekućih potresa u svjetskoj ekonomiji.
Zanimljivo je i mišljenje Štros Kana o kretanjima u ruskoj, brazilskoj, indijskoj i kineskoj privredi. Tim ekonomija se, zbog tekuće finansijske krize, ne može dogoditi “ništa strašno”, smatra direktor MMF – a.
Sve navedene četiri zemlje imaju ogromne spoljnotrgovinske viškove i zamašne devizne rezerve, što je najbolja garancija da se mogu uspješno suprotstaviti tekućoj krizi, tvrdi Štros Kan.
Komentator “Njujork tajmsa” ocijenjuje, analizirajući najnovije, učestale, nastupe štos Kana, da je to pokušaj vraćanja važne uloge koju je ranije MMF imao u svjetskoj ekonomiji.
List tvrdi da MMF, čije sjedište se nalazi u Vašingtonu, u rješavanju sadašnje krize nema tako bitnu ulogu kao u periodu od pre desetak godina, kada su se dogodili veliki finansijski potresi u Aziji, Rusiji i Latinskoj Americi.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.