BANJALUKA – U Republici Srpskoj nema javnog preduzeća koje je finansijski jako, polovina ih ima vrlo visok finansijski rizik, upravljanje je netransparentno i bez odgovornosti, rečeno je danas na prezentaciji izvještaja Međunarodnog monetarnog fona (MMF) o radu javnih preduzeća u BiH.
U izvještaju MMF-a je navedeno da su javna preduzeća u BiH prezadužena, da upravljanje njima netransparentno te da nema nikakve odgovornosti menadžmenta za rezultate koje ostvaruju.
U FBiH čak ne postoji ni podatak o broju preduzeća koja su u državnom vlasništvu, dok u RS postoji lista, ali nije ažurirana od 2012. godine.
Naveli su i da su javna preduzeća u BiH u 2017. isplatila dividendu od 81 milion KM, dok su iz budžeta, putem subvencija i transfera, dobila 210 miliona KM, odnosno 2,5 puta više nego što su uplatili u budžet.
MMF je iznio podatak da u BiH ima više od 550 državnih preduzeća, od čega u Srpskoj 235 i da zapošljavaju deset odsto ukupne radne snage.
„Više od polovine javnih preduzeća u RS, preciznije njih 135 je veoma zaduženo“, dodaje se u izvještaju.
Kao primjere preduzeća koja imaju veoma visok finansijski rizik MMF je naveo Matično preduzeće ERS, „Elektrokrajinu“, „Autoputeve RS“, „Puteve RS“, „Želejznice RS“, „Šume RS“.
Uprkos tome, naveli su, javna preduzeća konstantno povećavaju broj zaposlenih.
IRB-u data široka ovlašćenja, a niko ih ne kontroliše
MMF se osvrnuo i na rad Investiciono-razvojne banke RS ističući da ona ima veoma široke nadležnosti, a da ne postoji državna agencija koja vrši nadzor nad njenim radom.
„U IRB-u ima dosta posla. Neophodno je unaprijediti uslove za izbor uprave. IRB ne objavljuje kvartalne izvještaje, Glavna služba za reviziju javnog sektora RS je nije kontrolisala od 2012. godine“, rečeno je na prezentaciji.
Na prezentaciji se mogao čuti i stav da su preduzeća politički plijen i da se ne postavljaju stručni kadrovi.
Stalni predstavnik MMF-a u BiH Francisko Parodi je nakon prezentacije izvještaja istakao da javni sektor nije profitabilan, da ima velika zaduženja i da mnoga preduzeća ne uspijevaju da izmire svoje kratkoročne obaveze.
„Vlade se ne ponašaju kao dobri vlasnici tih preduzeća. Postoji mnogo toga što bi vlade trebale da urade da bi unaprijedile rad ovih preduzeća, odnosno mehanizam kroz koji će pozivati na odgovornost one koji rade u državnim preduzećima. U našoj studiji traži se veći nivo transparentnosti i odgovornosti u javnom sektoru“, istakao je Parodi i dodao da javna preduzeća u BiH duguju oko milijardi KM i da je sektor prezadužen.
Branko Kecman, predstavnik Udruženja „Misli dobro“, koje je organizovalo prezentaciju, rekao je da osnovni pokazatelj koji se gleda prilikom ocjenjivanja kvaliteta rada bilo gdje u svijetu jeste povrat na kapital koji u državnim preduzećima u RS iznosi svega 0,1 do 0,2 odsto, dok je u Sloveniji 6,1 odsto.
„Republika Srpska upravlja sa kapitalom od pet milijardi KM, da imamo povrat na kapital četiri odsto to bi svake godine značilo 200 miliona, odnosno jedna manja hidrocentrala svake godine“, kazao je Kecman.
CAPITAL: Marina Čigoja
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ne da su prezaduzena, vec i ugrozavaju citavu privredu. Zbog njih su indirektno veci porezi. Narod placa nesposobnost ovog vladajuceg rezima da vodi adekvatno drzavu. Ovi sto nas vode ne poznaju ozbiljan razvoj, vec samo krpljenje, kredite i ples oko nule. Rezultati takve politike su, vidljivo, katastrofalni. Ljudi odlaze, standard slab, posla ima samo za podobne, vladaju korupcija i organizovani kriminal, pravni sistem klimav, politika autokratska, birokratija kao da nas ima milijardu, a ne million (u RS), kaubojska pravila…Svi elementi katastrofe su tu. Ovo vise nije ni hibridna demokratija vec totalitarizam.
kakva ste vi skupina lesinara sa izuzetkom Kecmana…druze Parodija sto kreditirate ako je stanje lose? ti si tu isto kao Incko, malo ha bu, pokoji seminar izjavica, uredno placaju ovi hohstapleri, a ovamo se zmiri na pranje miliona evra. sta bi sa vanrednim nadzorom banaka, sa antikoruptivnim programima za koje ste izdvajali milione, kakva revizija dok je bio Ceko i smio je nesto napisati ovi daju pozitivno misljenje za budzet one krave iz Teslica od 11 miliona maraka i tako dalje
konačno neko konkretno načeo ovu temu.
do sad se svi ponašali, kao da su javna preduzeca sama sebi svrha, odnoso kasica prasica za podobne, a o minimalnom tražnom prinosu na njihov kapital niko nije pricao ! Cak vise, dobici su cesto nepozeljni, a gubici smatrani normalnima!
Kad nema odgovornosti dobijamo ovakvu privredu
Pogledajte veceras BHT1 Dnevnik i BNTV Dnevnik i dobicete moj komentar…
Jesi ti jak komentator. Izadjes u javnost i pricas besmislice. Ko ti je dao ideju da se bavis Tim?
Da ne ponavljam,slazem se potpuno sa komentarom direkt,ovu javnu potrosnju ne ne mogla da nosi ni mnogo jaca privreda od ove.Pred totalnim smo kolapsom,prosjek godina u realnom sektoru nije ispod 50 a mladi odose za vecim parama.Za koju godinu ce biti povecan broj penz.a na njihovo mjesto nema ko da dodje…Misli vlast da ce povecanjem nameta da nadoknadi manjak a ne vidi da ce tako otjerati u izgnanstvo i ovo malo privrednika koji rade…