NJUJORK, Međunarodni monetarni fond (MMF) procijenio je da će u narednih 20 godina doći do usporavanje rasta proizvodnje nafte, što će taj energent učiniti sve ređom na tržištu, ali da to neće imati krupne posljedice po svjetsku privredu.
U prognozama kretanja svjetske privrede objavljenim u četvrtak, ekonomisti MMF su takođe predvideli da će cijene nafte u doglednoj budućnosti ostati visoke, zbog čega bi vlade trebalo da rade na održivim alternativnim izvorima energije.
Ukoliko trend rasta proizvodnje nafte opadne samo skromno, svjetska privreda će na kraju to osjetiti, ali posljedice neće biti dramatične, navedeno je u izvještaju.
U analizi posljedica mogućeg pada proizvodnje nafte za jedan procenat, ekonomisti MMF, naime, procjenjuju da bi to smanjilo globalni privredni rast za manje od 0,25 odsto godišnje.
MMF, istovremeno, upozorava da takav ograničeni uticaj ne treba uzeti za gotovo, pošto rizici vezani za investiranje u eksploataciju nafte, s jedne, i velike mogućnosti rasta svjetske privrede, s druge strane, znače da će oskudica nafte biti sve ozbiljnija.
Cijene nafte za 20 godina će, prema istoj prognozi, biti udvostručena.
MMF takođe procjenjuje da će rast cijena nafte dovesti do globalnih prilagođavanja u svjuetskoj privredi i uticati na tokove kapitala.
U odvojenoj analizi, MMF ocjenjuje da su tokovi kapitala nepostojani i da njihov obim opada. Zemlje u razvoju trebalo bi da očekuju usporenje priliva stranog kapitala kada američka centralna banka bude napustila sadašnju politiku kamatnih stopa.
Najbolji način da se zemlje odbrane od ranjivosti na tokove kretanja kapitala je da imaju jaku finansijsku kontrolu i održivu ekonomsku politiku.
MMF, takođe, nevoljno priznaje da prepreke kretanju kapitala pod određenim uslovima mogu biti opravdane, ali ističe da te kontrole treba da budu ograničene i da ne smiju biti zamjena za nepopularne domaće reforme.
U izvještaju se ocjenjuje da će od povezanosti raznih privreda sa onom u Sjedinjenim Američkim Državama, zavisiti njihova direktna finansijska izloženost.
Mnoge zemlje u razvoju imaju primjedbe na suviše mekanu monetarnu politiku u SAD. Neplanirani porast američkih kamatnih stopa bi za takve zemlje odmah značio pad priliva kapitala, ravan iznosu od 0,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, što bi za dvije godine značilo pad od dva procenta, zaključio je MMF.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Izgleda da MMF nije uzeo u obzir nalazišta nafte u Republici Srpskoj. Ako uvrsti naše rezerve onda nema bojazni da će doći do poremećaja na tržištu ni za pedeset godina, jer smo mi boli dio BiH i mi ćemo spasiti svijet.